Yetenek Sizsiniz Türkiye Üzerine

Yetenek Sizsiniz Türkiye uzun soluklu bir yarışma oldu, reyting oranlarına bakmadım ama çok izleniyordur herhalde. Aslında yarışma formatında bir sorun yok benim takıldığım nokta yarışmacı profillerinin hep aynı olması, bu yarışma içinde de bir komedi malzemesi oldu artık. Yetenek Sizsiniz’deki yarışmacı türlerini beraber inceleyelim;

1)Michael Jackson Ekolü

Yeteneksizsiniz Türkiye yarışması bir ara MichaelJacksonsunuz Türkiye yarışmasına dönmüştü, sanırım bu böyle olmaz denip bir kota kondu da eskisi kadar MJ taklidi göremiyoruz. Bu elbette hüzünle karşılandı böylesine başarılı ve özgün taklitleri görememek her tv izleyicisinin yüreğinde derin yaralar açtı. Bu yeteneğin en ilginç noktaası ise şuydu; Michal Jackson taklidi yapamayan insan sayısının Michael Jackson taklidi yapabilen  insan sayısından az olması. Hepi topu kaç kişiyiz kaldı ki Michael Jackson taklidi yapamayan?

2)Beatbox Sanatı

Beatbox pek bilinen bir şey değildi ülke genelinde ama böyle tanışmak beatbox’un pek sevilmemesine neden oldu. Çünkü her önüne gelen yapıyordu bunu hatta bir ara yarışmada bıkkınlık düzeyine gelindi. Hülya Avşar en sonunda “dur ben de deneyeyim bir hikmeti vardır bu kadar kişi yaptığına göre” diye düşünmüş olacak ki o da denedi bir çok yarışmacıdan da güzel yaptı bence. Bu da beatbox’a bakışın boyutlarını olumsuz anlamda tekrar değiştirdi. Bu sıralar beatbox trendi azalıyor gibi…

3)Dans Grubu

Bu da yarışmaya katılımda oldukça tercih edilen formatlardan, genelde ilginç hafif mizahi isimler tercih ediliyor. Bu türde başarı oranı yüzde 50 ye 50 diyebilirim. Elbette uyumlu kıyafetler yarışmada bir sonraki aşamaya geçebilmek için önemli bir kriterdi. Grupta pek çok kişi olduğu için yarışmacı adlarının anons edilmesi biraz zaman alıyordu.

4)Uzakdoğu Sanatları

Bu türde genellikle yarışmada yaratıcı espriler döner “beni dövebilir misin hahaha”. Bağırışlar bu sanatlar için çok önemli olsa da sahneye yakın mikrofon olmadığı için pek duyulmaz, hedefe değilde arkadaşının kafasına vuranlar bu türe mizahi bir boyut kazandırmakta öncülük etmişlerdir.

Yarışmadan Notlar; Jüriye sempatik davranmak oylamada bize katkı sağlar felsefesi hocadan not isteyen öğrencileri andırıyor. Tabii “pek hazırlanamadık”, “arkadaşlardan biri yarışmaya çıkmak istemedi”, “bir sonraki aşamada daha başarılı olacağız” gibi deyişler oldukça popüler.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.