Düş mühendisliği; Yaratıcılık

 

Benim anlamadığım nokta; bu ülkede aşkını Elif Şafak gibi yaşamayan, Şebnem Kısaparmak tarzı duygulanmayan yok mu? Can Yücel gibi aşık olmayan? Hiç mi olmaz? Kopyala yapıştır, ölümüne tüket, ya sonra?

Art arda gelen bıktıran klişeler bir anlamda iyi oldu yaratıcılığın ne kadar gerekli ve mühim olduğunu gösterdi. İnsanlar bir kibrit kutusu içindeki kibrit çöpleri gibi tek tipleşmeye başladılar, özgür olduğumuzu zannediyoruz, fakat en ufak farklı bir şeye alabildiğine tepki gösteriyoruz.

Farklı bir şey yaptıysanız ve yaratıcılığınızı kullandıysanız da tepki almak hatta kişilik haklarına saldırı hemen geliyor.

Yaratıcılık Nerelerde Kullanılabilir

Yaratıcılık hayatın her alanında kullanılabilir yediğiniz yemekte, içtiğiniz kahvede, yazdığınız yazıda, aldığınız hediye de,ettiğiniz kavga da, yaptığınız resimde,yaptığınız yorumda aklınıza gelebilecek her yerde kullanılabilir yeter ki isteyelim. Yeterki zihnimize güvenelim, yediğimiz proteinli yiyeceklerin karşılığını bekleyelim.

Yaratıcılık Nasıl Arttırılır?

Enlarge your creativity(Yaratıcılığını Büyüt) reklamlarına itibar etmiyoruz ya da ediyoruz belki içlerinde gerçekten faydalı bilgiler vardır. Yaratıcılığı arttırmak için farklı belki biraz da saçma şeyler yapmak gerekiyor. Sonuçta herkesten farklı birşey üretmek istiyorsak herkesin gittiği yoldan gitmemeliyiz zaten klişelik yolunun ucu çok b.ktan bir yere çıkar. Aklıma hababam sınıfı geldi, neyse devam edelim,

  • Bir gazete/dergi satın alıp sadece reklamlarını okumak
  • Yeni insanlarla tanışmak
  • Farklı yemekler yemek, farklı kokular(kahve, meyve kabuğu gibi)
  • Günün farklı saatlerinde düşünmek, akla geldikçe zihni kurcalamak onu yormak.
  • Farklı bir spor denemek,  (aikido,su altı sporları,bowling gibi)
  • Tam tersini düşünmek örneğin sizden bir gıda şirketin web sayfasını tasarlamanız gerekiyorsa ana sayfaya İsmail Yk’nın röpörtajlarını koyamazsınız bunun gibi yapamaycağınız şeyleri düşünün

 Yaratıcı Olmayan Birey Özellikleri

Konuşmaları yazıları kalıplaşmış ve klişedir, yaratıcı olamadığı için yaratıcı olan insanlara saldırmaya bayılır tabii etik yönden yapamadığı için(herkes yapamaz birikim gerekir!) saldırır sözlü, fiziksel…

Ciddi olunması gerektiğini söyler zira mizah yapabilecek yaratıcı fikirler üretecek kapasiteye sahip değildir, kös kös oturmaya bayılır ve hep sıkıldım, çok sıkıcı gibi sözler kullanır karanlığa küfredeceğine kalkıp bir mum yakmaz.

Not: Yaratıcı olmak gerekli olsa da yaratıcı olmayan bireyler de canımız ciğerimizdir  diğer insanlara saldırmadığı kendi halinde olduğu sürece her insan baş tacımızdır

Akif Ulutaş

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.