Yandex Mercek Altında; Yandex Nedir Ne İşe Yarar?

İnternet kullanıcıları için yeni bir hizmet daha gündeme geldi, Google alternatif olabilecek(göreceli bir konu) bu proje ile neler yapabileceğimizi inceleyeceğim. Yandex bir çok konuda kullanıcılara kolaylık sunmakta ve Türkiye pazarı için ciddi çalışmalar yapıyor. E mail den haritalara dek geniş bir yelpazede ürünler sunulmuş. Bu yazıda bu ürünleri değerlendireceğim, ve görüşlerimi sizlerle paylaşacağım eğer isterseniz siz de Yandex’i nasıl bulduğunuzu yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yandex Mail

Yandex Mailde ilk gözüme çarpan detay posta kutunuzun limitsiz olması, siz ne kadar mail alırsanız posta kutunuz o kadar büyüyor bu oldukça ilgi çekici açıkçası. Yandex Mail sizlere bütün posta kutularınızı tek bir yerden kontrol etme imkanı tanıyor bu diğer büyük mail sağlayıcılarında da mümkün. Bu e posta hizmeti de spamlara isteyen maillere karşı tam koruma vadediyor bunu vadetmeyen posta sunucusu yok gibi ama ne kadar doğru olduğunu deneyerek görmek gerek o yüzden  kesin bir yorum yapamayacağım. Mailllerinizi kontrol ettiğiniz panelde sunulan tema seçenekleri oldukça hoş ve keyifli.(mail.yandex.com.tr adresinden ulaşılabilir)

Yandex Metrica

Bu özellik web sitesi sahiplerinin oldukça hoşuna gidecek. Sitenizi ziyaret eden ziyaretçiler ile ilgili detaylı bilgi alıp tasarımınızı ona göre hazırlayabilir, yazılarınızı ona göre seçebilirsiniz. Şahsi görüşüm de bir web sitesi yönetilirken geri bildirimler iyi incelenmeli ve site ziyaretçilerin daha da keyif alabileceği hale getirilmelidir. Metrica’yı bloguma kurmayı denedim açıkçası pek kolay kullanıma sahip olduğunu söylemek zor, henüz istatistik sunacak mı sunmayacak mı bilmiyorum. Google Analytics’de de aynı problemlerimi yaşamıştım. WordPress kullanıyorsanız istatistik eklentilerinden birini yükleyerek kontrol etmenizi öneririm.Denemek isterseniz metrica.yandex.com.tr adresini tıklayabilirsiniz.(Denemenizi tavsiye ederim)

Yandex Mobil

Mobil uygulamaların önemi artıyor, Yandex’te bu alanda oldukça başarılı çalışmalara imza atmış görünüyor. Cep telefonlarından gezilmek üzere m.yandex.com.tr adresine sahip bir hizmet hazırlamışlar. Bu mobil sitede görseller haritalar çeviri, haberler gibi birçok özellik yer almakta. Cepten internette gezinmeyi seven bir kullanıcı iseniz yer imlerinize eklemenizi öneririm. Konu cepten internet olunca telefonun ayarları gibi konularda insanın aklına takılıyor, daha fazla bilgiyi ve yönergeyi mobil.yandex.com.tr adresinizden bulmak mümkün.

Yazarın Notu: Yandex firması ile ilgili herhangi bir bağım, kazancım söz konusu değildir, gerçekten beğendiğim çoğunu bizzat kullandığım uygulamaları tavsiye ettim. Duruma göre bu yazının 2. si de yazılacaktır zira Yandex’in tüm özellikleri bunlar değil. Esen Kalın

Akif ULUTAŞ

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.