Vikipedi Mercek Altında!

İnternet genellikle keyifli vakit geçirmek için kullanılıyor bu doğru fakat internette bilgi edinebileceğimiz kendimizi geliştirebileceğimiz pek çok site var. Şüphesiz bu sitelerden en büyüğü ve en kapsamlısı da Vikipedi hemen herkesin ödevini hazırlarken, bir konuda araştırma yaparken kullandığı bir internet ansiklopedisi haline geldi Vikipedi… Vikipedi Wikipedia adı verilen uluslar arası sitenin ülkemizde yayın yapan şubesinin adı. Bu yazıda Vikipedi ve Vikipedi hakkında bilgi vermeye çalışacağız;

VİKİPEDİ NEDİR?

Kurucusunun ağzından Vikipedi nedir sorusunun yanıtını alacak olursak; Vikipedi binlerce gönüllü yazarı olan bir kütüphane gibidir. Tarihte örneği olmayan gezegende herkesin ücretsiz yararlanabileceği bir ansiklopedi projesidir. Vikipedi’nin şu an 400 milyoın kullanıcı var. Vikipedi reklam almayı uygun bulmadığı için çalışmalarını gönüllülük ve bağışlar üzerine sürdürüyor. Vikipedi herkesin ekleyebileceği değiştirebileceği bir yerdir fakat kasıtlı veya kasıtsız yanlış bilgi eklendiğinde diğer kullanıcıların bunu düzenlemesi sağlanır. Vikipedi’de genelde alanında uzman olduğunuz konularda yazmanız istenir. Vikipedi şu anda 278 farklı dilde mevcuttur. Vikipedi’nin türkçe versiyonunda ise 200 binden fazla madde vardır.

     VİKİPEDİ’NİN EKSİ VE ARTILARI

Artıları;

  • Pek çok dilde yazara ve editöre sahip olduğu için kapsamlı bir kaynak olması…
  • Vikipedi olabildiğince tarafsızdır.
  • Vikipedi okuyucuları popüler kültür hakkında ansiklopedik bir dille bilgi edinebilme ayrıcalığına sahiptir.
  • Diğer internet siteleri ile karşılaştırıldığında Vikipedi’deki hatalı bir bilginin düzeltilmesi daha kolaydır.

Eksileri;

  • Vikipedi herkese açık olduğu için Vandalizme uğrayabilir
  • Vikipedi’deki anlaşmazlıkların çözümü uzun sürebilir.
  • Açıkça belli olan vandalizm çalışmaları kolayca fark edilip düzeltilebilinirken ufak değişiklikler, gözden kaçanlar çok fazladır.
  • Bazı maddeler eksik hazırlanmış olabilir.

         VİKİPEDİ’NİN KARDEŞ PROJELERİ

Vikipedi pek çok kardeş projeye sahiptir bu projeler genellikle bir konu üzerine yoğunlaşır.

Wikisözlük: Vikipedi’nin sözlük versiyonu diyebiliriz, sözcüğün anlamı, kökeni, eş anlamlıları,deyimler gibi konularda bilgi verir.

Wikikitap: Herkesin ücretsiz olarak yararlanabileceği düzenleyebileceği kitapların bulunduğu bir Vikipedi kardeş projesi.

Wikisöz: Vikisöz tanınmış insanların sözlerini, atasözlerini, ve özlü sözleri barındırır.

Wikikaynak : Telifsiz kaynak metinleri bulunur. Vikikaynak tarafsız, ücretsiz, sıkı kuralları olmayan bir kütüphanedir.

Bu yazı İnternet Dünyası kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.