Tipografi Nedir? Nasıl Yapılır?

Tipografi özetle, yazılarla harflerle yapılan tasarımdır diyebiliriz. Tasarım denince akla görsellik gelse de harflerin biçimlendirilmesi de oldukça önemlidir. Tipografik tasarımlar başarıyla uygulandığı zaman bulunduğu mecranın görünümünü büyük ölçüde olumlu olarak değiştirir. Tipografik tasarımları logolarda, web sitelerinde, posterlerde her yerde görebiliriz. Bu yazıda tipografik tasarım yaparken dikkat edilmesi gerekenlere değineceğiz.

TİPOGRAFİK TASARIM NASIL YAPILMALI?

Tipografik tasarımda neler olmalı neler olmamalı inceleyelim;

Hiyerarşi Olsun

Bir yazıda, başlığın, ara başlığın, metnin, aynı boyutta ve renkte olmasını bekleyemeyiz. Örneğin başlık için büyük puntolar belki renk tercih edilirken yazının devamı bu biçimde olmamalıdır. Eğer hiyerarşi olmadan yazıyı tamamen aynı renkte ve aynı büyüklükte yazarsanız dikkat çekiciliği azalır, okuyucunun okuması da zorlaşır.

Yazı Küçük Olmamalı

Metinlerin okunabilirliği önemlidir. Okunabilirlik konusundunaki en önemli faktörlerden biri yazı tipinin boyutudur. Yazıları küçük puntolarda yazmak okuyucu için önemli bir dezavantajdır.

Gövde Metninde Okunması Zor Fontlar Kullanılmamalı

Hepimizin zaman zaman gördüğü estetik, karakteristik, yaratıcı yazı tipleri vardır. Bu yazı tipleri uzun metinlerde yani yazının gövde bölümünde kullanılmamalıdır çünkü bu fontlar göze hoş gözükse de okunmayı çok zorlaştırır. Bu tarz fontları başlıklar, ara başlıklar gibi kısa cümlelerde kullanabilirsiniz.

Bir Sayfada Çok Fazla Font Kullanılmamalı

Pek çok font seçeneği olsa da bunların tümünü aynı sayfada kullanmak tasarımınızı olumsuz olarak etkiler. Bir sayfada bir ya da iki farklı yazı tipi kullanılması idealdir.

Satır Boşlukları Çok Az Olmamalı

Satırlar arasındaki boşluklar okunmayı kolaylaştırır. Satır boşluklarını çok az tutarsanız yazınızın okunabilirliği azalır. Bununla birlike satırların arasında büyük boşluklar olursa bu da okunmayı zorlaştırır.

Yazınızla Arka Plan Arasında Kontrast Olmalı

Yazınızın rengi ile arka plan rengi arasında karşıtlık olmalıdır. Bu da okunabilirlik açısından önemlidir. Birbirine yakın iki rengi arka plan rengi ve metin rengi olarak kullanmak okumayı oldukça güçleştirir.

Tamemen Büyük Harflerden Kaçınılmalı

Yazıların gövde kısmında, uzun metinlerde tamamen büyük harf kullanmak okunmayı çok zorlaştırır. Sadece gerekli harfleri büyük yazmak okumayı kolaylaştırır.

Çok Uzun Cümlelerden Kaçınılmalı

Yazılarınızı yazarken yatay olarak çok uzun olmasından kaçınılmalıdır. Yatay olarak çok uzun cümleler okumayı zorlaştırır.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.