The Fighter (Dövüşçü) 2010 Filmi Imdb Gibi Yorumladım

The Fighter  (Dövüşçü) 2010 filmi gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkarak hazırlanmış.  Kardeş iki boksörün hikayesini konu alan film oldukça sürükleyici. Dövüş sahnelerini ise ortanın üzerinde olarak değerlendirebilirim zira bazı yerlerde gerçekten çok kopulmuş. Dövüşçü filmi klasik vurdulu kırdılı bir film olarak değerlendirilmemelidir. Filmde aile ilişkileri, seçimlerin önemi, çalışmanın sürekli olmasının zorunluluğu gibi kavramlara da değinilmiştir. Filmin devamında The Fighter (Dövüşçü) filmini imdb gibi yorumlaya çalışacağım.

        THE FIGHTER DÖVÜŞÇÜ FİLM ÖZETİ

[SPOİLER: YAZININ DEVAMINDA FİLMLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ YER ALMAKTADIR]

Filmin başrol oyuncuları Boksör Micky ve eski bir boksör olan Dicky adındaki abisidir. Micky’in Bokstaki idolü abisidir. Micky sert yumruklarla sonuca ulaşmayı hedeflerken Dicky hareketli ayak oyunlarıyla rakibini yorma ve boşa çıkarma yoluna gider. Micky’in en büyük hayali yerel bir boksör olmaktan kurtulup saygın ve iyi para kazanan boksörler arasına girmektir, antremanlarını sürekli abisiyle büyük bir uyum içerisinde yaparlar. Dicky(Micky’nin abisi) yaşam tarzı olarak da antrenör olarak da biraz düzensizdir pek çok zaman Micky’nin antremanlarına geç kalır. Micky ise bu durumdan rahatsız olmaya başlar.

Micky’nin bir de Charlene adında kız arkadaşı vardır. Charlene de Dicky’nin disiplinsizliğinden fena halde rahatsızdır ve yeni hoca ile çalışmasını savunur. Charlene Micky’nin basamak boksör olmamasını çok istemektedir.

Tesadüf eseri Micky başka bir boks hocasıyla tanışır ve abisiyle antrenman yapmayacağına söz vererek bu  hoca ile çalışmaya başlar. Bu sırada Dicky kardeşine para verebilmek için yasa dışı yollar dener ve hapse gider. Micky’nin yeni hocası ile çalışma dönemleri de Dicky’nin hapiste olduğu zamana denk gelir. Dicky bu haberi görüşme gününde Micky’den öğrenir ve bu hocanın niyetinin iyi olmadığı konusunda Micky’i uyarır Micky ise her şeyin yolunda olduğunu ve maçlar kazanmaya başladığını söyler. Dicky görüşmenin sonlarına doğru Micky’e gireceği maçla ilgili önemli taktikler verir, Micky bu taktikleri önemsiz olarak değerlendirse de aklında tutar.

Maç zamanı gelmiştir, Micky önce hocasının taktiklerini uygular fakat başarısız olmaktadır maçın ilerleyen dakikalarında abisinin taktiklerini uygulamaya koyar ve maçı spikerleri dahi şaşırtacak şekilde kazanır.

Dicky hapisten çıkar, Micky’in önünde bir ünvan maçı vardır, ve bu maçı kazanmak Micky’nin hedefine ulaşması anlamına gelmektedir. Bu maçtan önce Dicky, Micky, Micky’nin Hocası, Charlene aralarındaki sorunları unutarak birlik olmuşlardır. Maç gününden önce Micky’nin rakibi ukala açıklamalar yaparak Micky’i kızdırmaya çalışsa da boksörümüz centilmenliğinden ödün vermemiştir.

Maç başlar, Micky ilk roundları oldukça kötü geçirir, hakem maçı bitirmek ve bitirmemek arasında kalmıştır zira Micky çok fazla darbe almıştır. Dicky Micky’i iyi bir şekilde motive eder ve round aralarında kısa egzersizler yaptırır, Micky maça tekrar ortak olur ve rakibini abisinin taktiği ile nakavt eder. Micky hedefine ulaşmıştır. Boksörümüz hem iyi bir gelir elde etmiş  hem de kasabasının yerel bir efsanesidir.

THE FİGHTER DÖVÜŞÇÜ FİLMİDEN NOTLAR  

•Dicky’i de ringte görmek isterdik. Ben hep onun ringe çıkmasını bekledim.
•Filmin gerçek bir hikayeye ve gerçek kişilere dayanması fikrini çok başarılı buldum. Dövüş filmlerimde her şeyin kurgu olması artık sıkmaya başlamıştı.
•Boksu ve boksörleri detaylıca anlattığını düşünüyorum bu da bir artı.
•Antrenman sahneleri biraz daha fazla olabilirdi.

  [SPOİLER: FİLMLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ SON]

                                           FİGHTER DÖVÜŞÇÜ FİLMİ KÜNYE

• Film IMDB’den 7,9 puan almış.

•Süre: 116 Dakika

• Biografi, Drama ve Spor Kategorilerinde yer alıyor

• 2 Oskar Ödülü Var

•Yönetmen: David O Russel

•Imdb En İyi 500 Arasında Yer Alıyor

THE FİGHTER 2010 DÖVÜŞÇÜ FİLMİNİN FRAGMANI

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.