İşte Tablet Pc’lerin Eksi ve Artıları

tablet pc hakkında bilgi akifulutas.comTablet Pc bugünlerde en popüler teknolojik cihazlardan biri, geniş bir fiyat aralığına, bir çok seçeneklere özelliklere sahip fakat tablet pc sizin için gerekli mi? Bu yazıda tablet pc’nin artı ve eksilerine değineceğiz, tablet pc ile yapıp yapamayacaklarınızı mercek altına alcağız. Bu yazıyı okumadan tablet pc satın almanızı önermiyorum;

                                                                                                                 

Tablet Pc’nin Artıları

Basılı Medyaya En İyi Alternatif;

tablet bilgisayar akifulutas-comEğer yazılı medya kağıt gazete kitap sanal ortama taşınıyorsa yani kağıt elektroniğe  doğru evriliyorsa tablet pc bunun ara formudur. Yani tablet pc yazılı basılı medya ürünlerine en iyi alternatiftir. Fakat bunun için tablet pcnizde internet paketiniz veya kullanabileceğiniz kablosuz bir ağ mutlaka olmalı.

Tablet Pc’lerin kuşkusuz bu alandaki en büyük avantajlarından biri de e-kitap okumanıza izin vermesidir, tabletinize e kitabınızı yükledikten sonra internet bağlantınız olmadan da okuyabilirsiniz aslında kitap okumayı çok seviyorsanız ilk paragrafta değindiğim internet olmalı görüşümü pek önemsemeseniz de olur.

Konunun biraz dışına çıkacağım ama sizlere e kitap edinebileceğiniz adresleri vermek istiyorum vereceğim adresler ücretli fakat “baskı maliyeti yok basılı kitaba göre çok ucuz olur” düşüncesi sizi yanıltabilir zira basılı kitaplarda da fiyatın büyük bir kısmını telif hakkı oluşturuyor, telif hakkı  e kitap’ta da söz konusu elbette. E kitap indirebileceğiniz en fazla seçeneğe sahip başlıca siteler şunlar;

D&R E- Kitap, Idefix,  Kültür Turizm Bakanlığı E Kitaplığı (Ücretsiz!) Amazon (İngilizce)

Android İşletim Sistemi;

Android işletim sistemi Tablet Pclerde yaygın olarak kullanılmaktadır elbette her Tablet Pc’de olacak diye bir kural yok, ama tablet pc alacaksanız Android işletim sistemi olmasına dikkat edin. Android işletim sisteminin belki de en büyük avantaj Google’la dirsek temasında bulunması, android işletim sistemi ile Google Play’den pek çok ücretli ücretsiz uygulamayı kolayca indirebilirsiniz.

Tablet Pc aldıktan sonra indirmeniz gereken Android uygulamaları için bir tavsiye listesi;

Plume; Twitter’ın resmi uygulamasının tablet pc’de kullanımının zor olmasından dolayı, kullanabileceğiniz bir uygulama.

Mxplayer; Android için en iyi video oynatıcı olduğu söyleniyor.

TinyTower; kendi şehrinizi yönettiğiniz güzel bir oyun.

Sketchbook Pro; Çizim yapmak için oldukça başarılı bir program ücreti 5 dolar

Feedly; takip ettiğiniz internet sitelerindeki güncellemeleri toplu bir şekilde edinmenizi sağlayan bir program.(Rss okuyucu)

CNN; haber okumak için.

Chrome; Tablet Pc ile internette gezinmek için harika bir tarayıcı

Taşınabilirlik;

Eğer sık sık seyahat ediyorsanız Tablet Pc’yi yanınızda taşıyabilecek olmanız büyük bir avantaj elbette Tablet Pc’nizin pil ömrü de burada önemli bir faktör, tablet pc alırken pil ömrü mümkünce uzun süren ve kısa bir süre sonra pil ömrü düşmeyen bir bilgisayar satın almalısınız. Pilinizin daha uzun süre gitmesi için aşağıdaki unsurlara dikkat etmelisiniz;

  • Ekran parlaklığını azaltın
  • Kablosuz ağı kullanmıyorsanız kapatın
  • Hoparlör yerine kulaklıktan müzik dinleyin
  • Kullanmadığınız açık uygulamaları kapatın
  • Diğer elektronik cihazlar gibi pili tam doldurun tamamen bitince şarj edin

                                                   Tablet Pc’nin Eksileri

tablet pc hakkında bilgi 2 akifulutas-comŞimdi de Tablet Pc’nin eksilerine değinelim, bu kısmı Tablet Pc almamak için nedenler olarak da görebiliriz fakat bu listedeki unsurlar sizin için çok önemli değilse seçiminizi tablet pc satın almaktan yana kullanabilirsiniz.

Klavye Kullanımı Zor;

klavye-tablet pc hakkında bilgi Eğer sık sık bir şeyler yazıyorsanız (makale, blog yazısı vb.) tablet pc’de işiniz zorlaşacaktır demektir çünkü dokunmatik ekranla yazı yazmak pek kolay değil, ek olarak klavye takabilirsiniz fakat bu da pek kullanışlı olmayacaktır, eğer tablet pc alırken klavye takmayı düşünüyorsanız tablet pc’nizin usb uyumlu olmasına dikkat edin. Pek yazı yazmayacaksanız sadece arama motorlarından bir şey aramak veya web sitelerinin giriş formlarını kullanmak için yazı yazacaksanız bu eksi sizin için çok da önemli değil.

 Diğer Eksileri;

  • Ekranın çizilmemesi için gayret etmelisiniz, ve genelde tablet pclerin ekranları kolayca çizilebilir.
  • Medyada dönen sürekli reklamlar nedeniyle ihtiyacınız olmasa dahi böyle bir şey satın almak zorunda hissetmeniz ve aslında size gerekli olmayan bir şeye para harcamanız.
  • Fiyat/Performans, eli yüzü düzgün bir tablet bilgisayar alabilmek için yüksek bir fiyat ödemeniz gerekli.
  • Sürekli bilgisayar başında duran bireyler, dışarıda da tablet pc kullanarak, göz, boyun, baş ağrısını arttıracak. Sağlık açısından bir eksi.
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.