İnceliyoruz; Stresten Kurtulma Yolları

Stresten kurtulma bugün bir çok insanın araştırdığı, öğrenmek istediği bir kavram haline geldi. Stresin tüm dünyada bu kadar sorun hale gelmesi büyük ölçüde 21.yüz yılın getirisi sayılabilir. Yapılması gereken projeler, yetiştirilmesi gereken işler, zamanında gidilmesi gereken toplantılar, doğadan uzaklaşmak sporun hareketin azalması hepsi stresin oluşmasına maalesef katkıda bulunuyor. Bu yazıda stresten kurtulma yollarıinceleyeceğiz, eğer siz de stresli olduğunuzu düşünüyorsanız ve stresinizi azaltmak istiyorsanız yazımızın devamına göz atmalısınız;

İŞTE STRESTEN KURTULMA YOLLARI

Gevşeme Egzersizleri Yapın; 

Pek çok spora başlamadan önce yapılan ısınma hareketlerini buna örnek olarak verebiliriz. Parmaklar kollar bilekler boyun esnetilerek ve gevşetilerek bu egzersizler yapılabilir. Bu hareketleri uzman kaynaklardan ve kişilerden öğrenip önerilen sıklıkta yapmaya başlayabilirsiniz. Stresten kurtulmak için en pratik seçeneklerden biri.

Biraz Yoga Deneyin;

Yoganın nefes alıp verme tekniklerini öğrenip uygulayabilirsiniz. Yoga elbette hemen öğrenilebilecek bir şey değil fakat stresten kurtulmak için biraz öğrenmekte fayda var.

Meditasyon;

Kendinize uygun meditasyon türünü öğrenip, önerilen sıklıkta yapmak strese iyi gelecektir.

Derin Nefes Alın

Stresten kurtulmanın bir pratik yolu daha… Yapılan çalışmalar derin nefes almanın strese iyi geldiğini gösteriyor.

Müzik Dinleyin

Dinlendiren stres gideren müzikleri dinleyerek stresi azaltmada kendinize yardımcı olabilirsiniz. İnternette pek çok ücretli ücretsiz dinlendirici müzikler bulabilirsiniz.

Gülmek

Gülmemin insan bedenine olumlu katkıları zaten bilimsel olarak kanıtlandı. Gülmek stresi azaltmanıza oldukça yardım edecektir. Artık Stand up mu izlersiniz karikatürlere mi bakarsınız, size kalmış.

Çay İçin

Yapılan çalışmalar siyah çayın stresi önlemede etkili olduğunu gösteriyor. Çayı çok tüketen bir ülke olarak bu konuda şanslı olduğumuzu ekleyeyim.

Spor Yapın

Spor stresi azaltmak için tercih edilebilecek önemli aktivitelerden biri. Spor yaparken dikkat edilmesi gereken ise eğer sporu stres atmak için yapıyorsanız rekabetçi sporlardan uzak durmalısınız. Örneğin futbol veya basketbol maçı yapmak rekabetçidir belki stresinizi dahi arttırabilir fakat yürüyüş, bisiklet, koşu gibi sporlarda kazanma kaybetme durumu söz konusu değildir.

Sakız Çiğneyin

Stresi kontrol altında tutmanın anın ilginç yollarından biri daha. Bu yöntem de bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Yazı Yazın

Stresliyseniz kendinizi yazarak ifade etmeniz, size iyi gelebilir.

Yürüyüş Yapın

Bu yöntemde stresi azaltmak için uygulanabilecek pratik seçeneklerden biri.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.