Sosyal Medya Pazarlaması Hakkında Yanlış Bilinenler

Sosyal medya sosyalleşmek amacıyla kullanıldığı kadar pazarlama amaçlı da kullanılıyor. Sosyal medyayı kullanmayan büyük marka neredeyse kalmadı. Doğru sosyal medya yönetimi markaya olan ilgiyi arttırıyorken tersi durumlarda da markayı antipatik hale getirebiliyor. Bu yazıda sosyal medya pazarlamasında doğru bilinen yanlışlara değineceğiz.

                                                          Sosyal Medya İş Günlerinde Olur

Siz 8-5 mesaiye sahip olabilirsiniz fakat sosyal medya böyle bir mecra değildir. Sosyal medya kullanıcıları günün her saatinde hesaplarını kontrol edebilirler. Bu elbette sürekli olarak yeni şeyler paylaşmanızın gerekli olduğu anlamına gelmiyor, aşırı içerik gönderimi sosyal medya kullanıcıları arasında sevilmeyen bir durumdur.

                                             Paylaşacak Yeteri Kadar İçeriğim Yok

Sosyal medyada genelde şu olur marka bir şey yayınlar sosyal medya hesaplarında da bu duyurulur. Marka yeni bir şey yayınlanmadığı zamanlarda sosyal medya hesabında “paylaşacak ne var ki” şeklinde düşünmek hatalıdır. Retweet yapabilirsiniz, takipçilerinize sorular sorabilir onlara faydalı olabilecek kaynakları paylaşabilirsiniz.

                                                        Canlılık Gösteremem

Üslubunuz hedef kitlenize göre olmalıdır bu doğru fakat sizi takip edenler insan, markaları da oluşturan insanlar… Bu nedenle paylaşımlarınızı soğuk bir üslupla yapmak zorunda değilsiniz. Alanınızla ilgili karikatürler, mizahi ürünler paylaşabilirisiniz bu markanızı daha “canlı” yapar.

                           Hedef Kitlem Çok Yaşlı Sosyal Medya Kullanmıyordur

Yapılan araştırmalar yaşlıların kayda değer bir oranının sosyal medyayı kullandığını gösteriyor. Hedef kitlenizi kısıtlamak markanızın gelişmesini engelleyebilir.

                                  Sosyal Medya Pazarlaması Faydalı Değil

Sosyal medya şu anda internetin en popüler kullanım alanlarından biri. Çok büyük potansiyele sahip. Doğru kullanıldığında sosyal medya pazarlamasının size katkı sağlamaması çok düşük bir ihtimaldir, kampanyalarınızı çalışma biçiminizi gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Kaynak: Socialmediatoday

Bu yazı İnternet Dünyası kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.