Bir Dizi Kahramanı; Sherlock Holmes

Sir Arthur Conan Doyle’un ölümsüz eseri Sherlock Holmes dizi karakteri oldu. Sherlock Holmes‘ü biraz tanıtmak gerekirse; Holmes hayali bir dedektif kendi tabiri ile danışman dedektif. Boks, Eskrim, Keman Çalma, ve Kimya konularında engin bilgilere sahip bunun dışındaki diğer alandaki bilgileri şaşırtıcı derecede az. Sherlock bunu “İşimle alakalı olmayan bilgilerin beynimde yer kaplamasına izin veremem, insan beyninin sınırsız olduğunu düşünmek hatadır” diye özetliyor. Sherlock Holmes Dizi kahramanı olduğunda da bu düşüncesini sürdürüyor. Bu yazıda Sherlock Holmes dizilerinden ikisini inceleyeceğiz birincisi “The Adventures Of Sherlock Holmes” adlı dizi, diğeri ise modern versiyon olan “Sherlock” dizisi. Tüm Sherlock Holmes hayranlarının hoşuna giden bir yazı olması dileklerimle;

                               TARİH KOKAN BİR SHERLOCK HOLMES DİZİSİ 

The Adventures Of Sherlock Holmes dizisinin öyküsü elbette Sir Arthur Conan Doyle’a ait. Dizi 1980′li yıllarda yayınlanmış. Bunun dışındaki detay bilgilere girmeden diziyle ilgili yorumlarıma geçmek istiyorum. Dizi 1980′li yıllarda İngiltere’de geçtiği için dönemin tarihi dokusunu yansıtması hiç de zor olmamış, elektriğin olmaması at arabaları, mektuplar, telgraflar, yollarda gazete satan satıcılar hepsi geçmişi anımsatıyor. Sherlock Holmes‘le en yakın yardımcısı Dr. Watson’la ilişkisi kitapta anlatıldığı gibi şekillenmiş. Holmes’ün kendine özgü tavırları, mesleki başarısı bu dizide de açıkça yansıtılmış. Dizi benim takip edebildiğim kadarı ile 2 sezon halinde çekilmiş Türkçe altyazılı versiyonlarına internetten ulaşabilirsiniz. Dizinin müziklerini de başarılı bulduğumu eklemeliyim.

MODERN SHERLOCK HOLMES DİZİSİ

Sherlock Holmes Dizilerinden “modern olanın” adı “Sherlock”. Akullara hemen şu soru geliyor; Sherlock Holmes eski bir eser, hem romanlarında hem dizilerde tarihsel bir çok figür ve kavram mevcut, günümüze uyarlandığında iyi olur mu? Bu dizi için benim cevabım evet, dizinin yapımcıları aslına sadık kalarak klişe olacak ama o dokuyu koruyarak eseri hazırlamışlar. Eskisinden de iyi olmuş diye düşünen pek çok kişi de vardır bence.

Şimdi Holmes bu dizide neler yapılıyor ona biraz değinelim; Sherlock’un alışageldik büyüteci artık yok onun yerine her zaman yanında taşıdığı katlanabilir büyüteç var. Dizide Holmes’ün yakın arkadaşı Dr. Watson Sherlock’un maceralarını blogunda yazıyor, Holmes’de makalelerini kendi blogunda paylaşıyor. At arabalarının yerini de taksiler alıyor elbette. Dizide Sherlock Holmes yine mikroskop kullanıyor fakat bu seferki mikroskoplar, kimya araç ve gereçleri çok daha gelişmiş. Dizide oyuncu seçimi de oldukça başarılı yapılmış. Başarılı bir dizi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz ve Sherlock Holmes Hayranlarına önerebiliriz.

Bu yazıda Sherlock Holmes Dizi deyince akla gelen dizileri inceledik. Dizilerin özelliklerinden genel hatlarından bahsetme çalıştık. Tüm Sherlock Holmes Fanlarının beğenmesi dileği ile.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.