Portfolyo Hazırlama ve Portfolyo Örnekleri

Portfolyo hazırlamak hem çok basit hem de çok zor bir iştir. Portfolyonuz bir işe veya projeye kabul edilmenizde önemli rol oynar bu nedenle titizlikle hazırlanmalıdır, pozitif bir intiba bırakmalıdır. Portfolyo hazırlamanın bir diğer yanı da portfolyonuza girecek eserlerinizi seçmektir, eserler size ait olduğu için arasından seçim yapmak da zor olacaktır. Bu yazıda portfolyo hazırlamayla ilgili çeşitli ipuçları vermeye çalışacağız bununla beraber hazırlanmış yaratıcı, başarılı portfolyo örneklerini de sizlerle paylaşacağız;

                                                   PORTFOLYO HAZIRLAMA İPUÇLARI

  • Önceliğinizi bitmiş ve en kaliteli çalışmalarınıza ayırın, bu bitmemiş çalışmalarınıza da yer veremeyeceğiniz anlamına gelmiyor elbette.
  • Portfolyonuza seçtiğiniz eserleri 20 civarında tutmaya özen gösterin, pek çok kişi portfolyosuna seçeceği çalışmalar konusunda tereddüt yaşar, bu konuda arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz.
  • Bir tema belirleyin, çalışmalarınızı bu tema/stil ile sunun. Seçtiğiniz tema çalışma alanınızla ilgili olursa daha iyi olur.
  •  Portfolyonuzu hem somut hem de bilgisayar ortamında hazırlayın, çalışmanızın her iki versiyonu da bulunsun. İnternet üzerinde portfolyo hazırlamanıza imkan tanıyan pek çok ücretli/ücretsiz web sitesi var, bunları değerlendirebilirsiniz.
  • Çalışmalarınızda imla hatası bulunmamasına dikkat edin, bu da dikkate alınmanız açısından oldukça önemlidir, gerekirse bu konuda yardım alın.
  • Portfolyo tasarımınızı sade tutmaya gayret edin, göz yoracak dikkat dağıtacak ögelerden kaçının.
  • Aldığınız ödüller varsa ekleyin.
  • Portfolyonuzu güncel tutun, zaman zaman üzerinde değişiklikler yapın. İş başvurusuna “eski” bir portfolyo ile gitmeyin.

                                                          PORTFOLYO ÖRNEKLERİ

Birbirinden yaratıcı ve ilginç Portfolyo örneklerine göz atalım bu tasarımlar size ilham verebilir.

Sade ve şık bir portfolyo örneği.

Çalışma masası stiline sahip başarılı bir portfolyo örneği.

Sade ve şık bir portfolyo örneği.

Sade ve başarılı bir portfolyo çalışması.

Kütüphane stiline sahip oldukça başarılı bir portfolyo çalışması.

Not defteri biçiminde hazırlanmış sade tasarımlı bir portfolyo.

Stile sahip ilginç bir portfolyo.

Harflerin tasarımda başarılı şekilde kullanıldığı bir portfolyo çalışması.

Bu portfolyoda ise takvim kullanılarak bir tasarım yapılmış.

Bu portfolyoda da renkler çok başarılı bir biçimde kullanılmış.

Kontrastın kullanıldığı ilgi çekici bir portfolyo çalışması, eserde yanılmıyorsam daha önce çalıştıkları firmaları yazmışlar.

Sadeliğin hakim olduğu başarılı bir portfolyo çalışması.

Bu yazıda çeşitli portfolyo örneklerine ve portfolyo hazırlama ipuçlarına yer verdik. Portfolyonuzu hazırlarken bu etmenlere dikkat ederek çalışmalarını daha başarılı hale getirebilirsiniz.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.