Örneklerle; Grafik Tasarımda Tasarım ve Kültür

Ülkelerin kültürleri neredeyse o ülkedeki herkesi ve her şeyi etkiler buna tasarım da dahildir. Özellikle tasarımda bir ülke ya da kültür simgelenmek isteniyorsa buna uygun görseller, biçimlendirmeler kullanılır. Peki nedir bu biçimlendirmeler? Nasıl olur da bir resme, metne baktığımızda bunu anlarız? Yazımızda örneklerle bu konuyu işleyeceğiz;

Amerika Tasarımı

Amerika tasarımı aslında aklımıza Amerika dendiğinde ilk gelen şeylere sağlanır. Amerikan bayrağı, kovboy kültürü, kırmızı beyaz mavi ve yıldızlar. Bu çalışmalara özellikle Amerikan milliyetçisi kişi ve kurumların tasarımlarında, doğal olarak Amerika’daki seçim çalışmalarında rastlayabiliriz.

Amerikan tasarımı dediğimizde tek bir kültürden bahsetme şansımız yok elbette. Örneğin Kızılderililerle ilgili kullanılan grafiklerdeki tasarım anlayışı çok daha farklıdır;

Japonya Tasarımı

Japon kültüründe minimalizm oldukça önemlidir. Japon bayrağı dahi oldukça minimalisttir. Bu ülkenin tasarımlarında kırmızı ve beyaz renk sıkça kullanılır. Tipografik çalışmalarda ise harfler Japon alfabesindeki karakterlere benzetilmeye çalışılır. Samuraylık, origami gibi alt kültürler de tasarımları yönlendirmiştir.

Japonlar tarafından hazırlanmış bir web sitesi.

Japon kağıt katlama sanatı origami de tasarımlara ilham kaynağı olabiliyor.

Almanya Tasarımı

Almanya denince zihnimizde canlanlar Alman kültürüne dair tasarımlar yaparken bize yol gösterecektir. Disiplin, sanayileşme Almanya’yı simgeleyen ögeler. Yine bayrak rengi olan sarı, kırmızı, siyah görsellerde kullanılabilir.

Fransa Tasarımı

Fransız tasarım kültürünü inceleyeceğiz. Bu sefer işimiz biraz daha meşakkatli çünkü Fransa gerçekten sanatla dolu bir ülke. Bununla birlikte Fransız kültürüne dair tasarım yapmak hem zor hem de kolay. Zor yanı gerçekten kaliteli çalışmalar yapmanız gerekiyor kolay yanı ise etkilenebileceğiniz çok fazla unsur var. Sanat, moda, Eyfel Kulesi bunlardan bazıları. Tabii yine Fransız bayrağının renkleri kırmızı beyaz ve mavinin de tasarımla yön verdiğini ekleyelim.

Rusya Tasarımı

Rusya büyük bir tarih ve kültür ülkesi. Rusya denince akla güç ve soğuk gelir. Özellikle kırmızı rengin Ruslar için önemi büyüktür. Rusya’nın sert iklimi yazı tiplerine dahi yansımıştır. Rusya kendine has bir kültüre dolayısıyla kendine has bir tasarım kültürüne sahiptir.

KÜLTÜRE GÖRE TASARIMA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bir kültüre göre tasarım yapacaksınız ve tasarımın gerçekten çok kaliteli olmasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar mevcut.

Önce o ülkenin kültürünü iyice anlamalısınız, mümkünse tasarımınızdan önce ve sonra o ülkenin bir vatandaşıyla görüş alışverişinde bulunmalısınız. Bir de ülkenin kültüründen bahsediyoruz ama ülkenin hangi döneme ait kültürü? Ya da o ülkenin kültür imgelerinden hangisi kullanılacak bütün bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer tasarımınıza çok güveniyorsanız yukarıdaki örneklerin tam aksine, o ülkeyi simgelemeyen ikonları kullanarak da ezber bozabilirsiniz.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.