Türkiye’de Müşteri Dövme Odaklı İşletmecilik

Evet gelelim bize has bir işletme çeşidine ‘Müşteri Dövme Odaklı İşletmecilik’ (ismin patenti bana ait). İşletmeden de ekonomiden de pek anlamam ama müşteriyi dövmenin bir   iş yerinin hedefli olmaması kanaatindeyim. Bu tarz işletme örnekleri yazının devamında vereceğim ve sebepleri üzerinde duracağım. Belki diğer ülkelerde de vardır ama ne derecedir bilemiyorum

Müşteri Dövme Odaklı İşletmecilik Nedir?

              Ülkemizde birçok restoranda kafede her yerde böyle bir yeri görebilirsiniz. Böyle yerlerde garson ya da eleman ‘şunu bir denk getirsem de dövsem’ gözü ile bakar, bazen döver bazen uyarır bazen tartaklar saçma mı? Onu bilemem ama maalesef gerçek. Birçok şey saçma zaten ya neyse.

Bunda esas faktör aşırı mesai saati olabilir, eğitimsizlik olabilir her şey olabilir ama hiçbir şart ve koşul hem para verip hem de eziyet ederek insanın burnundan getirerek yemek yemesine haklı sebep oluşturamaz.

 Polat Alemdar Garsonlar

Artık yavaş yavaş insanların canına da tak etmeye başladı ve artık karşılık veriyorlar bu polat alemdarlara  haberlerde görüyoruz, göreceğiz de.

İşin asıl komik olan noktası şu bizim bu garson polat alemdarlarımız kodaman bir abimiz geldiğinde bunu azarladığında hiçbir şey diyemez, mutfakta gizlice kahvesine tükürür falan.  Aynı şekilde bu Polat’ımız alemdarımız patronu azarlayınca süt dökmüş kediye döner ki kendisine buradan sevgilerimi ifade ediyorum.

 

Aslında özete gelirsek demek istediğim şu ya insanlara normal insan gibi davranacaksın nezaketli bir şekilde(önerdiğim) ya da polat alemdar olacaksan herkese olacaksın kodamana da patrona da, ki tahmin edersiniz ki kolay değil, o yüzden yapamayacağın role bürünüp komik duruma düşmeye gerek yok.

 

Akif ULUTAŞ

 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.