Siteniz Bilgisayarın Dışına Taşsın; Mobil Site

Web sitenizi/ blogunuzu tasarladınız, yayınladınız görünüşte hiçbir problem yok ama yeterli mi? Maalesef hayır, gelişen teknoloji ile beraber cep telefonları internette gezinmek için de sıkça kullanılıyor. Cep telefonunun ekranı, kodları çözümleme mantığı bilgisayardan farklı, bundan dolayı sitenizin mobil versiyonunu düzenlemeli ve ayarlamalısınız. Aşağıdaki önerileri dikkate alarak sitenizin telefondan da keyifle gezilmesini sağlayabilirsiniz.

1) Farkı Dikkate Almak

 

Sitenizin mobil versiyonunu, asıl versiyonunu tasarladığınız anlayışla hazırlamamalısınız, mobil hali daha sade daha anlaşılır ve kesin olmalıdır. Büyük tablo-resim kullanmak hata olacaktır. Tasarımınızı sadeleştirmenin size katkısı olacaktır, sadelik güzelliktir derler, klişe olacak ama bu örnekleri vereyim yine de google you tube da ki beyaz alanlar ne kadar ustaca kullanılmış, ve sitelerin sade ve zarif bir tasarımı var.

2)Test İyidir!

 

Mobil versiyonu tasarladıktan sonra kendi telefonunuzda ve arkadaşlarınızın telefonunda test edin, mümkünse onlara sormayın “siteme cepten girer misin sorun var mı?”diye zira el elin eşeğini türkü söyleyerek arar derler, bizzat kendinizin deneyin ve varsa eksikleri hataları gözlemleyin.

 

3)Gelişmeleri Takip Edin

 

Teknoloji geliştikçe mobil tarayıcılarda da büyük değişiklikler oluyor iphone’da da bu yaşandı. Kontrol ve tasarımlarınızı belirli aralıklarla yapmanız faydalı olacaktır konu açılmışken gündemi takip etmenin bir yararı da sitenize faydalı olabilecek şeyleri kullanmak olacaktır. Sitenizde, konuşulan  gündemde olan şeyleri yazarak araştırarak daha dolu bir içeriğe sahip olabilirsiniz.

 

4)Aman Grafiklere Dikkat

 

Teknoloji gelişiyor desek de o kadar değil, hala cep telefonundan yüksek hızla internete girebilenler azınlıktalar. Herkese yüksek hızlı internet paketi dağıtmak zor olacağından , sitemize koyacağımız grafiklerin boyutunu düşürmeliyiz, bu konuda bizlere yardım edecek birçok site var, bunları denemek mümkün.

Yazarın Notu: Mobil sitenizi düzenlemek, sitenize ziyaretçi sayısı konusunda destek sağladığı gibi, imajınızı da oldukça olumlu yönde etkileyecektir. Kaliteli sitelerin gezilmesi kolay olduğu gibi, mobil versiyonları da oldukça kullanışlı.

Sonuç olarak web tasarım oldukça sabır isteyen bir iş, doğru şekilde çalıştığımız zaman güzel sonuçlar veriyor. Birşeyler üretmek için çabalayan herkese saygı ve sevgilerimle.

Akif Ulutaş

Bu yazı İnternet Dünyası kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.