İnceliyoruz; Misafir Blogculuk Nedir?

Bloglamayla ilgileniyorsanız büyük ihtimalle misafir blogculuk kavramını duymuşsunuzdur. Eğer duymadıysanız da hemen öğrenmenizde fayda var çünkü misafir blogculuk hem kendi bloğunuza hem de başka bloglara katkı sağlayan bir sistem. Kazan kazan diyebiliriz. Misafir blogculuk nedir sorusunun yanıtını arayalım ve diğer bloglara nasıl konuk yazar olabileceğimizi inceleyelim.

                        MİSAFİR BLOGCULUK DOĞALLIKTIR!

Birçok blogcu Google aramalarında üst sıralarda çıkmak ve çokça okunmak ister. Bunu sağlamanın bir sürü yolu var misafir blogculuk da bu konuda yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri.

Misafir blogculuk şu şekilde işler: Siz misafir blog yazısı kabul eden(genelde sitelerde duyurulur “konuk yazar olun” şeklinde ya da sitenin sahibine mail atıp sorabilirsiniz) bir siteye istediği koşullara uygun yazı gönderirsiniz. Yazının en alt paragrafında ise kendinizi ve bloğunuzu tanıtırsınız bu şekilde tanıtımınızı yaparsınız ve ziyaretçin sayınızı arttırırsınız konuk olduğunuz blog ise içerik kazanır. Hazırlayacağınız içeriğin koşulları, kendinizi tanıtabileceğiniz alan, ekleyebileceğiniz link sayısı bloğun koşullarına göre değişebilmektedir bununla birlikte yazımızda genel geçer koşullara değineceğiz.

                          MİSAFİR BLOG YAZISI NASIL YAZILIR?

Misafir blog yazısı yazarken yapılan en büyük hatalardan biri özensiz içerik göndermektir. Makalenizin yayınlanabilmesi için “yayınlamaya değer” olması gereklidir.

Yazdığınız yazının kaliteli olması maalesef yetmiyor, yazınız misafir olduğunuz blogun yayın tarzına uyumlu olmalıdır. Bunun üstesinden gelmek ise çok kolay, ziyaretçi yazar olacağınız blogun gönderilerini okuyun! Dört beş yazıdan sonra o blogda ne tür içerikler yer aldığı konusunda fikriniz oluşur.

Kendinizi tanıtan kısımda size verilen kriterle uymaya dikkat edin, kendiniz hakkındaki yazıyı ne çok uzun ne çok kısa tutun. Misafir yazarlığınızın başarılı olabilmesi için bu paragrafı etkili bir şekilde değerlendirmelisiniz. Blogunuzu diğer bloglardan ayıran özelliklerine değinmek faydalı olabilir.

İmla kurallarına uyunuz. İçeriğiniz çok iyi olsa da sırf bu yüzden yazınız reddedilebilir veya size düzeltmeniz için geri gönderilebilir.

                 MİSAFİR BLOGCU KABUL ETMELİ MİYİM?

Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum. Fakat pratikte, ziyaretçi sayınız çok azsa misafir blogcu bulabilme olasılığınız da az olacaktır. Bu konuda ziyaretçi sayısının yanı sıra ziyaretçi kitlenizin niteliği de önem taşımaktadır. Misafir blogcu edinebilmek için hem misafir blogculuk kavramını açıklayan bir yazı, hem de misafir blogcu olma şartlarını içeren küçük bir rehber hazırlamanız faydalı olacaktır.

Bu yazı İnternet Dünyası kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.