Olimpiyat Ateşi Yandı; Londra Olimpiyatları 2012

2012 Londra Olimpiyatları başladı spor severler büyük ilgi gösterdi, biz de Londra Olimpiyatları’nı kapsamlı bir şekilde inceleyeceğiz. Dünyanın ilgisini çeken bu dev organizasyon bir çok ilginç detaya sahip elimden geldiğince bu detayları sizlerle paylaşacağım. Ayrıca Londra Olimpiyatları’nı takip edebilmenizi kolaylaştıracak araçları da yazıya ekleyeceğim. Ülkemizin de bu olimpiyatlarda oldukça iddialı, önceki olimpiyatlardan daha fazla madalya getirmemiz muhtemel.

2012 LONDRA OLİMPİYATLARI AÇILIŞI

Bildiğiniz gibi olimpiyatların en çok merak edilen kısımlarından biri de açılışıdır büyük bir sürpriz ve yaratıcılık izleyenleri bekler. Bu olimpiyatlarda da açılış oldukça yaratıcıydı her ülkeye bir adet bakır yaprak verildi ve herkes bakır yaprağı ortadaki yere bıraktı bunun olimpiyat meşalesini oluşturacağını bizzat bakır yaprağı taşıyanlar dahi bilmiyordu. Meşale bu bakır yaprakların birleşimi ile oluştu ve yanmaya başladı olimpiyat sona erdiğinde her ülke kendi meşalesini alarak evine götürecek.Heatherwick’in tasarladığı bu meşale olimpiyatlara katılan bütün ülkelerin beraber yarıştığını bir arada olduğunu temsil ediyor.

2012 LONDRA OLİMPİYATLARININ AÇILIŞINDAN FOTOĞRAFLAR

Açılışta Jamaica Bayrağını Usain Bolt Taşıdı

2012 LONDRA OLİMPİYATLARI İLE İLGİLİ BİLGİLER

10 binden fazla sporcunun katıldığı  2012 Londra Olimpiyatlarında, 26 farklı spor dalında 39 disiplinde karşılaşmalar yapılacak. 8.8 Milyon bilet satıldı Olimpiyatları düzenleyenler iddiaların aksine biletlerin büyük bir kısmının(%75) gerçek insanlara satılmadığını reddediyor.Olimpiyatların resmi internet sitesinden(shop.london2012.com) bu dev organizasyon için hazırlanmış pek çok ürün satın alınabiliyor. Henüz organizasyon bitmedi fakat oldukça başarılı başladığını söylemeliyim.

MADALYA SIRALAMASI

(1 Ağustos 2012′de Resmi Siteden Alınmıştır Güncel Sonuçlar  london2012.com/medals/ adresinden takip edilebilir)

1) Çin Toplamda:23 (13 Altın,6 Gümüş,4 Bronz)

2)Amerika Toplamda:23(9 Altın,8 Gümüş, 6 Bronz)

3)Fransa Toplamda:11(4 Altın, 3Gümüş, 4 Bronz)

           2012 LONDRA OLİMPİYATLARI’NDA TÜRKİYE

Londra Olimpiyatlarında sporcularımızın gösterdiği performans Türkiye’de pek hoşnutluk yaratmadı umarım ilerleyen günlerde daha başarılı sonuçlar elde edeceğiz. Şu ana kadar olimpiyatlara en kalabalık kafile ile katıldık bu oranın madalya sayılarına da yansımasını istiyoruz. Sporcularımız 16 branşta ülkemizi temsil edecekler, şu ana kadar en fazla madalyayı serbest stil güreşten kazanmışız.

2012 LONDRA OLİMPİYATLARINDAN FOTOĞRAFLAR

LONDRA OLİMPİYATLARINI TAKİP EDİN

2012 Londra Olimpiyatları’nın resmi sitesi(london2012.com) oldukça başarılı ve kullanışlı tasarlanmış. Bu siteden an itibari ile hangi yarışmanın yapıldığını görebiliyorsunuz bunun yanı sıra madalya sıralaması, katılan ülkeler, sporcular hakkında pek çok bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca organizasyondaki bir çok ayrıntı da sürekli paylaşılıyor. Bilgi almak istediğiniz ülkenin veya sporcunun sadece bu olimpiyattaki başarılarını değil önceki olimpiyatlardaki madalyalarını görebiliyorsunuz.(Akif Ulutaş)

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.