Logolar da Değişir, Logoların Evrimi!

Logoların Evrimi‘ni inceleyen ilginç bir yazı hazırladık logoların geçmişteki hali ile şimdiki hali oldukça farklı logolar değişiyor, değişimleri büyük ölçüde olumlu sonuçlanmış. Logolar değişerek evrim geçirerek daha güzel ve modern bir görünüme sahip olmuşlar.  Dünyaca ünlü markaların geçmişteki hali ile günümüzdeki hali arasındaki fark bazen şaşırtıcı boyutta olabiliyor. Bakalım logolar nasıl evrim geçirmiş;

 İŞTE LOGOLARIN DEĞİŞİMİ; LOGOLARIN EVRİMİ;

(NOT: FIRST LOGONUN İLK HALİ,  | CURRENT ŞU ANDAKİ HALİ DEMEKTİR)

                           APPLE LOGOSU

Apple’ın logosu zaman içinde köklü değişimlere uğramış desek yalan olmaz. İlk logosu bir resim şeklinde iken son halinde sadece elma. Bu değişimi sadeleştirme ve modernleştirme olarak yorumlayabiliriz ama felsefe olarak aynı, ilk halinde de Newton’un başına elma düşüyor son halinde de elma var.

DISCOVERY CHANNEL LOGOSU

Hepimizin severek izlediği izdivaç programları yerine tercih ettiği Discovery Channel’de logosunda tıpkı Apple gibi sadeleşmeye gitmiş fakat önceki de bugün için çok sırıtmıyor siyah ve beyaz renkleri ile harika bir dünya haritası oluşturulmuş ama yerinde bir logo değişimi olmuş.

                                 FİREFOX LOGOSU

                             

En şaşırtıcı logo değişimlerinden birini de Firefox yapmış, gerçekten logo evrim geçirmiş. Fakat şu noktada şaşırmadım Firefox ve diğer ürünleri piyasaya süren Mozilla geliştirdiği yazılımlara hayvan isimleri vermeyi tercih ediyor. Firefox’un logosu bu haliyle çok daha modern ve şık olmuş.

IBM LOGOSU

Teknoloji devi IBM’de logosunda köklü bir değişikliğe gitmiş IBM logosunda kendine has bir sadelik ve karizma yaratmayı başarmış.

LEGO LOGOSU

Lego ezber bozuyor sevgili okuyucular! Diğer logolar zaman içinde sadeleşirken Lego firması tam tersi bir yol izleyerek daha renkli ve ihtişamlı bir hal alarak eski sadeliğinden sıyrılıyor. Lego bence doğru bir hamle yapmış sonuçta eğlence sektöründe hizmet veriyor bu nedenle logo uygun olmuş.

MC DONALDS LOGOSU

Mc Donalds’da logosunu daha keyifli ve sade bir görünüme kavuşturarak logosunun evrim geçirmesini tercih etmiş. Bence bu da doğru bir logo değişimi olmuş daha neşeli ve “lezzetli” görünüyor ayrıca önceki logo Mc Donalds için fazla ciddi olmuş.

Yazarın Notu: Logolar hakkındaki yazılarımızı ilgi ile takip ediyorsunuz bu da bizim logolar üzerine daha çok araştırma yapmamamıza ve yazı yazmamıza vesile oluyor :) Blogumdaki Logolarla ilgili diğer yazılarımıza da göz atabilirisiniz;

LOGOLARLA İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZ;

GEOMETRİK LOGOLAR

MİNİMALİST SADE LOGO TASARIMLARI

LOGOLARA YAZ GELDİ; MEYVE LOGOLARI

LEZZETLİ RESTORAN LOGOLARI

 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.