İnceliyoruz; Kitap Nasıl Yazılır?

Yazı yazmak zamanın elinden bir şeyler kurtarmaktır denir. Yazı çeşitli formatlarda yazılabilir internette, twitter’da, gazetelerde kitaplarda… Kitap yazma ise diğerlerinden daha ayrıcalıklı bir yere sahip. Kitaplar fiziki yapısı itibari ile de kolay saklanıyor, yıllarca farklı kişilerce okunuyor. Kitap yazmak herkesin bir dönem aklına gelmiştir halk arasında “hayatımı yazsam roman olur” sözünü duymuşsunuzdur. Bu yazıda kitap yazma eylemini somut hale getirmek isteyenler için bir rehber hazırlamaya çalıştık, kitap nasıl yazılır diye aklınızda bir soru varsa göz atmalısınız;

NASIL BİR KİTAP YAZACAKSINIZ?

Kitap yazma konusunda bence iki seçenek var diyebilirim;

a) Baskı maliyetini kendiniz karşılamak

Bu seçenekte, eserinizin çok seçkin olmasına gayret etmenize gerek yoktur. Kitabınızı tamamlayıp, baskı maliyetlerini karşıladığınızda eğer hukuka aykırı bir durum yoksa kitabınız basılacaktır. Çeşitli kitapçılara, kırtasiyelere kitabınızı vererek satmalarını isteyebilirsiniz ve satış başına para alırsınız. Eğer okuyucular kitabınızı beğenirse hem kitabınızın maliyetini veya daha fazlasını alırsınız hem de manevi açıdan tatmin olursunuz. Kitabınız ilgi görmezse baskı maliyeti cebinizden çıkmış olacaktır.

b) Baskı maliyetini yayınevinin karşılaması

Bu seçenek belki de en güzelidir fakat zordur. Kitap taslağınızı yazarsınız bitince bir kopyasını yayınevine gönderirsiniz (yayın evleri genelde gelen taslakları geri göndermeyeceklerini ifade ediyorlar) eğer yayınevi beğenirse bir sözleşme hazırlanır sözleşmeyi kabul ettiğinizde eseriniz basılır. Yayıneviniz büyük ihtimalle kitabınızla ilgili çeşitli tanıtım kampanyaları düzenleyecektir.

Şimdi de kitap yazmak konusunda naçizane önerilerimizi belirtelim;

KLİŞE AMA ÇOK OKUYUN

Kitap okumadan, iyi bir eser yazabilmek çok zordur. Özellikle yazacağınız alanla ilgi eserleri     takip edin zaten bu eserleri kitap yazmaya karar verdiğiniz andan itibaren “alıcı gözle” okuyacaksınız. Konunuzla ilgili dergi, gazete, web site yayınlarını takip edin. Bunun dışında Türkçe sözlük okuyun, saçma gibi gelse de faydalı olacaktır.

OKUNABİLİR YAZIN ÖZENLİ YAZIN

Kitap doğası gereği özenli araştırılarak titiz hazırlanmalıdır asla baştan savma yazılmamalıdır. Bunların dışında okuyucularınızın yerine kendinizi koyun bu kitabı rafta ben görsem alır mıyım deyin. Bir şekilde eserinizin ilgi çekici olmasını sağlayın bunu bilgi verici olma, mizah, hayal gücü ve yaratıcılık gibi çeşitli kanallarla yapabilirsiniz.

GERİ BİLDİRİMLERİ ÖNEMSEYİN

Kitabınızı yazarken ne kadar çok kişinin görüşünü alırsanız o kadar iyi. Bu konuda uzman bireylerin yazı sıra sade vatandaşın da eseriniz hakkındaki yorumlarını dikkate almalısınız. Geribildirimlere çok kafayı takmamalı fakat yok da saymamalısınız.

İMLÂ KURALLARI ÖNEMLİDİR

Yayıneviniz eserinizin içeriği kadar yazım ve imlâ kurallarına olan hakimiyetinize de dikkat eder. Sakın bol yazım yanlışı içeren bir taslağınızı yayınevine göndermeyin, kitabınızın kabul edilme ihtimali oldukça düşer.

YAZACAĞINIZ ALANI İYİ SEÇİN

Yazdığınız konu hakkında bilgi/yeterlilik sahibi olmalısınız. Yayınevlerinin bazıları yazdığınız konuyla ilgili daha önce yaptığınız çalışmalar nelerdir şeklinde doğrudan da sorabiliyor.

DİĞER ALTERNATİFLERİ GÖZDEN GEÇİRİN

Kitabın yazılması maliyetli ve uzun bir süreçtir isterseniz eserinizi e-kitap formatında yazabilirsiniz bu şekilde satabilir veya ücretsiz olarak dağıtabilirsiniz. Bu biçimde de iyi bir tanıtımla kitabınız geniş kitlelere ulaşabilir.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.