Karikatür Hazırlama Rehberi; Karikatür Nasıl Çizilir?

Karikatür çok eski ve değerli bir sanat etkileme gücü de oldukça fazla, peki iyi karikatür çizmek nasıl başarılır iyi karikatür çizmenin sırları nelerdir, elbette elimizde sihirli bir değenek yok fakar sizleri geliştirebilecek naçizane önerilerimiz ipuçlarımız mevcut. Karikatür alanında ilerlemenize katkıda bulunmak dileğiyle. Blogumuz karikatürle ilgili çalışmalarına devam edecektir.
RESİMLE ARANIZI İYİ TUTUN
 Başarılı karikatüristler aynı zamanda iyi birer çizerdirler, çizgileriyle bir kişiyi durumu ifade edebilirler siz de bol bol çizim yaparak, resim alanında kendinizi geliştirerek karikatür kariyerinize önemli bir artı katmış olursunuz. Eskiden çizerler ayrı espri bulan kişiler ayrı iken masrafları azaltmak için iyi espri üreten ve çizen kişi aranıyor evet biraz zor fakat geliştirilebilir yetenekler bunlar en azından resim için bu böyle.
KARİKATÜRE HAZIRLANIN
 İyi bir karikatürist olabilmek için çok okumalı bir çok konu hakkında fikir sahibi olabilesiniz, unutmayın ne kadar konu o kadar espri. Çok takip edilen trend halindeki ‘şeyleri’ de beğenmeseniz dahi insanları toplumu gözlemlemek adına incelemelisiniz ki tespitte bulunabilesiniz. Not defteri benzeri her an not alabileceğiniz bir araç yanınızda bulunmalı sürekli, diyelim ki çok klişe bir durum gördünüz onu çizeceksiniz hemen o durumu 1-2 cümleyle not alın, ben hatırlarım demeyiniz not alınız.
ÇİZMEKTEN KORKMAYIN
Çiziminiz çok kötü olabilir, birşeye de benzemeyebilir bu sizi yıldırmamalı sürekli çizmeye
çalışmalısınız, pratik yapa yapa gelişeceksiniz. Mümkünse diğer karikatüristlere çalışmalarınızı gösterin
eleştirilerini alın dikkat etmeniz gereken nokta şu; sizin hevesinizi kıracak yıkıcı eleştiri yapan kişilere bir daha
görüş sormayın, karikatürden tamamen soğuma riskiniz var! Sizi ilerletmek yardımda bulunmak isteyen kişilerle çalışın. Görüş alacağınız kişinin usta karikatürcü olması şart değil, herhangi biri de olabilir farklı bakış açısı ile değerlendirir bu da sizin için iyi birşeydir.
KARİKATÜRE YENİ BAŞLAYANLARA TAVSİYELER
  • Bol bol karikatür inceleyin, ilk başta bakarak çizerek de olabilir, daha sonra kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz.
  • Önce kağıda çizim yaparak başlayın, bilgisayarda çizime daha sonra geçiniz.
  • Çizimlerinizle ilgili geribildirim alın
  • Çizimleriniz bakar bakmaz anlaşılmalı, ayrıntılara dikkat etmelisiniz.
  • Yazıları ilk başta fazla kullanmayın çizimle anlatmaya çalışın.
  • Önceki maddelerde de belirttiğim gibi belli bir yere kadar bir karikatüristi örnek alın zamanı geldiğinde kendi tarzınızı oluşturmaya başlayın.

Blogumuzdaki İlginizi Çekebilcek Yazılar;

Geometrik Logolar(Çizim-Yaratıcılık)

Bilgisayardan Karikatür Çizmek İçin

Düşündürücü ve Güldürücü Karikatürler

Önemli Not: Karikatür Özel Bölümü teknik nedenlerden dolayı kapanmıştır, karikatürle ilgili yazılarımız ve paylaşımlarımız sürecek, karikatürle ilgili yazıları da doğrudan akifulutas.com’a ekleyeceğim.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.