Adım Adım İnfografik Nasıl Hazırlanır?

İnfografik nedir diye sorabilirsiniz hemen yanıtlayalım gazetelerde web sitelerinde gördüğünüz çoğu zaman dikey uzun bir diktörtgenin içinde yer alan bilgi ve grafiklerden oluşan “tablolardır”. İnfografik hazırlama işlemi her konu için yapılabilir, internette onlarca konuda infografiğe ulaşabilirsiniz. Bu yazıda adım adım infografik hazırlama ile ilgili bilgilere ve önerilere ulaşacaksınız. Böylelikle siz de istediğiniz konuda infografik hazırlayarak blogunuzu, web sitenizi veya sunumlarınızı zenginleştirebilirsiniz.


1) İnfografik Bilgisiz Olmaz!

İnfografikler göze hoş gözükse, hatta poster gibi dursa da bilgi verici yönü oldukça kuvvetli olan araçlardır. İnfografiğinizde yer alacak bilgileri toplayıp bir araya getirin, infografikte kullanacağınız verileri bir Word dosyasına not alabilirsiniz. İnfografiğinizin en alt kısmında faydalandığınız kaynakları da yazarsanız daha etkili bir infografik hazırlamış olursunuz.

2) Görsel Seçin Ama Nasıl?

İnfografik görselsiz olmaz elbette, kullancağınız görselleri yeteneğiniz varsa çizim programlarında hazırlayıp veya elde çizip taratarak infografiğinize ekleyebilirsiniz. Grafik tasarımı ile aranız iyi değilse de internetteki görsellerden faydalanabilirsiniz. Görsel seçerken lütfen karşınıza çıkan ilk resmi alelacele seçmeyin. Farklı, özgün konunuzla uyumlu görselleri tercih edin, inanın infografiğinizin kalitesi artacaktır. Seçtiğiniz görsellerin arka planı şeffaf değilse arka planı kesmelisiniz. Photoshop veya Gimp ile bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Görseller dışında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise yazı tipleridir. Yazı tipi seçerken ilk önceliğiniz okunabilir olmasıdır. İnfografiğinizde çok fazla boş alan bırakmamaya dikkat etmelisiniz.

3) İnfografiğinizde Neler Yer Alacak?

İnfografikte kullanabileceğiniz içerik şekilleri hakkında kısa önerilerde bulunalım;

  • Bir istatistik örneğin; sosyal medya ile ilgili 90 tane blog var.
  • Yüzdelik oranlar, her on kişiden biri… Grafik olarak 10 kişi ikonu, bir kişi farklı renkte boyanmış..
  • Şekiller Ünlem, çarpı işareti, tik vs.
  • Zamanlar. Blog kavramı ülkemizde 15 yıldır var gibi.
  • Zaman dilimleri, yıllara göre ülkemizdeki blog sayısı.
  • Düşünceniz, konu ile ilgili fikriniz.
  • Grafikler, istatistikler, tablolar…

Sonuç Olarak;

İnfografik hazırlamak için internet üzerindeki hazır araçları da kullanabilirsiniz fakat grafik programları ile hazırladıklarınız daha özgün olacaktır. Belki ilerleyen zamanlarda online infografik oluşturma sitelerini de inceleyebiliriz.

 

Bu yazı İnternet Dünyası kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.