İçerik Yönetim Sistemlerini İnceledik!

İçerik yönetim sistemleri ingilizce tabiri ile cms(content managment system) web sitenizin veya blogunuzun teknik kısmı ile uğraşmadan sadece içeriğe yoğunlaşmanızı sağlayan yazılımlardır. En azından teoride bu böyle şahsen ben cmslerin kolayca kur istediğin kadar içerik ekle şeklinde olmadığını düşünüyorum. Bir içerik yönetim sistemini sitenize kurmak teknik bir bilgi istiyor, kurduktan sonra karşılaşacağınız muhtemel sorunları çözmek de. Sitenizi özelleştirirken yapacağınız ayarlar da. Yazımızın devamında içerik yönetim sistemlerini inceleyeceğiz.                                       

                     EN İYİ CMSLER(İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ)

İçerik yönetim sistemlerini inceleyeceğiz fakat öncelikle içerik yönetim sistemini ne amaçla kullanacağınıza karar vermeniz gerekiyor, blog mu açacaksınız bir kurumun web sitesi mi, inceleme sitesi mi haber sitesi mi?  Kararınızı verdikten sonra istediğiniz içerik yönetim sistemini kullanmaya başlayabilirsiniz.

İYİ BİR İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ (CMS) NASIL OLMALIDIR?

      Tanınmış bir yazılım olmalı çünkü teknik bir sorunla karşılaştığınızda destek almak için başvurabileceğiniz forumlar ve web siteleri bulunmalı. Mesela WordPress’le ilgili sorularınızı sorabileceğiniz yüzlerce site, forum kategorisi bulabilirsiniz.

  Eklenti, tema gibi konularda çokça kaynak barındırmalı bu tasarımınızı ve sitenizin işleyişini kolaylaştırır. Örneğin Joomla ile ilgili binlerce ücretli ücretsiz tema bulabilirsiniz.

İÇERİK YÖNETİM SİSTEMLERİNİ (CMSLERİ) İNCELEYELİM

1)Wordpress

WordPress açık kaynak kodludur ve dünyada bloglamak için en çok kullanılan yazılımdır. Wordpessi kurmadan internet üzerinden de (tr.wordpress.com )kullanabilirsiniz. WordPress daha çok blog hazırlamak için tercih edilse de wordpress’in esnek yapısı sayesinde wordpressle istediğiniz tarzda bir site oluşturabilirsiniz. Bu içerik yönetim sistemi ile ilgili teknik destek alabileceğiniz pek çok site mevcuttur. Yine wordpress kurduğunuzda, binlerce ücretli ücretsiz tema ve eklenti bulabilirsiniz. Siteniz için seçeceğiniz bu eklentiler sitenizin fonksiyonelliğini arttıracaktır. WordPress’in en önemli avantajı ise seo(search engine optimization veya arama motoru optimizasyonu) açısından çok iyi olmasıdır. WordPress tabanlı bir site özgün bir içerikle kolayca arama motorlarından ziyaretçi edinebilirsiniz. Bu sayının artması ise size kalıyor.

2)Joomla

Joomla da tıpkı wordpress gibi oldukça tercih edilen başarılı bir içerik yönetim sistemi. Joomla wordpress’in aksine web sitesi ve portal yapılmak için uygun. Fakat Joomla kullanarak da blog açabilmek de mümkün. Joomla konusunda teknik destek almak da zorluk yaşayacağınızı sanmıyorum ve yine Joomla için hazırlanmış yüzlerce eklenti , tema bulabilirsiniz. Joomla’yı kurmadan kullanmanız mümkün değil fakat hostinginizde tek tıkla kurulum yazılımı varsa muhtemelen Joomla’yı da kapsıyordur, bu şekilde kolaylıkla Joomla’yı kurabilirsiniz.

3)Drupal

Drupal yukarıda saydığım içerik yönetim sistemleri kadar popüler değil fakat en az onlar kadar başarılı bir cms. Drupal konusunda teknik destek almak joomla ve wordpress kadar kolay olmasa da sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Eğer ingilizce biliyorsanız Drupal’ın kendi sitesi drupal.org’dan da yardım alabilirsiniz. Drupal sitenize üye olan kişilere kolayca yetkilendirme yapabilmenizi sağlıyor ayrıca tasarım konusunda da oldukça esnek. Drupal sitenizde kullanabileceğiniz çok sayıda eklenti ve tema mevcut. Son olarak Drupal’ın açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi olduğunu da belirtelim.

Bu yazı İnternet Dünyası kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.