Google Verileriyle 2012′nin Enleri, Trendleri

Google Zeitgeist adlı hizmetiyle(google.com/zeitgesit) 2012 yılında tüm dünyada en çok nelerin arandığını nelerin trend olduğunu, ilgi alanlarının ne yönde olduğunu internet kullanıcıları ile paylaşıyor. Google Zeitgeist, aramalardan resimlere etkinliklerden kişilere kadar geniş bir yelpazede istatistikler sunuyor. Tüm dünyada 146 dilde bir trilyondan fazla arama yapıldı, yazımızın devamında, bu istatistiklere ve ilginç detaylara yer vereceğiz;

                                                                      ARAMALAR

 

Dünya genelinde yapılan aramalara bakıldığında zirvede Whitney Houston, Gangam Style ve Sandy kasırgası yer alıyor. Daha sonraki arama sorgularında ise ipad 3′ü diablo 3′ü ve Kate Midlleton’u görüyoruz. Türkiye’deki arama sorgularına baktığımızda ise bir konu hakkında araştırma yapmaktan çok bir web sitesine giriş yapabilmek için yazıldığını görebiliyoruz Facebook, Youtube E-Okul…  Daha sonra ise Ösym, Ekşi Sözlük, Araba Oyunları  sözlerinin arandığını gözlemliyoruz.

SPORCULAR

Spor konusunda dünyada en çok arananlara göz attığımız zaman ilk üçte Jeremy Lin, Michael Phelps, Peyton Manning isimlerini görüyoruz liste daha sonra Mckayla Maroney, Junior Seau, Sarah Burke adlarıyla devam ediyor. Ülkemizdeki istatistiklere baktığımızda ise sporcu adları bazında bir sınıflandırma yapılmadığını görüyoruz fakat futbol takımları arasında sıralama yapılmış ilk üçü Galatasaray, Trabzonspor ve Fenerbahçe paylaşıyor.

     KİŞİLER

Google’da en çok aranan kişilere baktığımızda ilk üçte Whitney Houston, Kate Middleton ve Amanda Todd’u görüyoruz. Listede Amerikalı sanatçıların yoğunluğu ise dikkat çekici ayrıca bir müzik grubu olan One Direction’u da sıralamada görebilmek mümkün. Türkiye’de ise Hadise, Mustafa Ceceli, Tarkan ilk üçü paylaşırken listenin devamında Halil Sezai, Murat Boz, ve Orhan Gencebay yer alıyor.

Notlar; Eğer siz de bu siteye göz atmak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz. Sağ üst köşede yer alan “Ülke Seçin” butonuyla istatistiklerini görmek istediğiniz ülkeyi seçebilirsiniz. Eğer Dünya Çapındaki istatistikleri görmek istiyorsanız ülkeler sıralamasının en üst kısmında yer alan Dünya seçeneğini tıklamalısınız. Her ülkenin farklı kategorilerde istatistikleri yer alıyor.

Bu yazı İnternet Dünyası kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.