Gimp 2.8 Çıktı; En İyi Photoshop Alternatifi

Photoshop’a en iyi alternatiflerden biri de Gimp. Gimp açık kaynaklı ücretsiz olarak dağıtılan , kullanıcı dostu mantığını kavraması basit bir programdır. Gimp kendisini sevenlere iyi bir haber verdi 2.8  sürümünü yayınladı yazının devamında indirme adresi, Gimple ilgili bilgiler ve yeni sürümle gelen özellikler olacak. Photoshop fazla karışık ve kullanışsız geliyorsa ya da ücreti pahalı geliyorsa bu alternatifi bir deneyin derim, şahsen yıllardır kullanıyorum, memnunum kendisinden, ara ara kavga etsek de sorunlarımızı diyalogla çözmeyi bildik. Ayrıca yandaki mütevazi grafiği de Gimple hazırladım.

                        GİMP’İ TANIYALIM

Gimp’in son sürümü olan 2.8 versiyonunu programın resmi sitesi gimp.org adresinden ya  da Windows için gimp indir linkini kullanarak indirebilirsiniz. Sadelik ve kullanışlı olma bu programın en önemli özelliklerinden. Süzgeçler kısmından bir çok eğlenceli ve işe yarar efektle fotoğraflarınıza değişik bir hava katabilirsiniz. Basit bir özellik olarak gözüküyor fakat kapsamı çok fazla ve de ayarlanabilir. Mona Lisa resmine önce “karikatür” sonra da “hayal” süzgecini uygulayarak bu hale getirdim, resmin ilk halini biliyorsunuz zaten.Burada asıl önemli olan süzgeçleri amaç değil araç olarak kullanmak, tek başına süzgeç yeterli olmuyor maalesef diğer işlemlerle(fırça, kesme, boyama) ve süzgeçlerle desteklenmeli. Ayrıca 2.8 sürümünün Türkçe versiyonun olduğunu da hatırlatmadan geçmeyelim, Gimp dersleri veren bir çok web sitesi ve video da mevcut.

 GİMP 2.8 NELER GETİRDİ?

Gimp artık tek pencerede çalışma olanağı da sağlıyor, eğer birden çok pencere size karışık geliyorsa (ki bana geliyor ilk seferde bu ne demiştim) tek pencere daha kullanışlı gözüküyor.Pencereler bölümünden bu seçimi yapabilmeniz mümkün tabii eskisine alıştıysanız öyle de kullanabilirsiniz.  Tablet Pc kullanıcılarının daha raht işlem yapabilmesi için de  özellikler geliştirilmiş. Gimp Fırça konusunda çok başarılı, bu sürümde daha da harika olmuş fırça çeşitleri arttırılmış, ayrıca kendi fırçanızı oluşturmak için herhangi bir resmi  kesip hafızaya attıktan sonra  fırçaların arasına bakın o resmi göreceksiniz ve fırça olarak kullanılmaya hazır. İsteğinize göre boyutunu genişliğini şeffaflığını ayarlamanız da mümkün Photoshop’ta fırça oluşturmak biraz daha karışık.

Yazarın Notu: Gimp’in resmi internet sitesi olan gimp.org‘dan programı indirebileceğiniz gibi detaylı bilgi de alabilirsiniz. Bu yazı üzerinde 3 gündür çalışıyorum, bir türlü tamamlayamadım. Umarım bundan sonra diğer yazılarımın arası bu kadar uzun sürmeyecek, esen kalın. Akif Ulutaş

Bu yazı Genel, İnternet Dünyası kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.