Fırat Aydınus’a Linç; Medya Eleştirisi

“İzlerken Biz Utandık” başlığıyla verildi Fırat Aydınus’un evine gidip onunla röpörtaj yapamayınca komşularına apartman yöneticisine “Fırat Aydınus nasıl biriydi” “Fırat Aydınus aidatını düzenli öder miydi” sorup hazırlanan “haber”. Hatta oyundan atılan oyuncu Fenerbahçeli olmasına rağmen Fenerbahçe dahi tepki verdi. Muhabirin yaptığı haber talihsizlikti, olayın heyecanıyla hareket ettiğini düşünüyorum ama pek çok basın mensubunun düştüğü hataya düştü (büyük bir ihtimalle farkında olmadan) “Hızlı, çabuk haber vereceğim diye haberin önemini gerçekliğini değerlendirmemek” yazının devamında Fırat Aydınus’un başına gelenler ve (naçizane)medyanın eleştirisini bulacaksınız.

        FIRAT AYDINUS DÜNYAYI YOK ETMEDİ

Evet unutulan bir gerçek var Fırat Aydınus dünyayı yok etmedi, savaş çıkarmadı birini de öldürmedi sadece hatalı karar verdi (ki o da tartışılıyor) bence bu kişiye yapılanlar büyük bir haksızlık. Baştan belirteyim futbol takımı tutmam, en son ne zaman maç izledin deseniz hatırlamam, bu olay hakkında yazmamın nedeni olayın futbol bağlamını aşması. Futbolcular bir dönem maçtan çok hakemle uğraşıyorlardı hakemi bir dövmedikleri kaldı diyeceğim onu da yaptılar. Hakemler de buna “e yeter artık!” demiş olacak ki tolerans sınırlarını tekrar gözden geçirdiler o günden beri “buna kart mı gösterilir” “bunda ne var” türü tepkiler sıkça verilir olmaya başlandı. Anlaşılan hakemlerin toleranslarındaki bu düşüşe kamuoyu hala adapte olamadı. Bunun yerine hakemler adapte edilmek isteniyor, bugün gazete okudum hakemler bir maçta verdiği hatalı karar nedeniyle maç yönetemiyor. Bu sizce de çok ağır bir yaptırım değil mi? Sonuçta insanız kaç kişi işini kusursuz yapıyor hayatı boyunca hiç aksatmadan? İlk taşı suçsuz olan atsın o halde… Fırat Aydınus kendisine yapılan bu linç kampanyasına karşı direnmeli ve mesleğine kariyerine eskisi gibi devam etmeli aksi taktirde kendisi mesleğini kaybedecek, onun mesleğini kaybetmesini isteyenler bunu kısa bir süre sonra hatırlamayacaklar bile.

  MEDYA NE YAPTI

Yiğidi öldür hakkını yeme demişler, bazı basın kuruluşları Fırat Aydınus’a linç kampanyası düzenlerken önemli bir kesim ise “o kadar abartmayalım” “bir insana bu kadar yüklenilmez ki” şeklinde haberler yaptı. Üstelik  medya Fenerbahçe’nin Fırat Aydınus!a yapılan linç kampanyasını eleştiren bildirisini pek çok kez yayınladı bence basın bu konuda sınıfı geçmiştir.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.