Etkili Sunum Hazırlama Rehberi

Sunum hazırlamak teorikte basit bir işlemdir. Power Point kullanımı hem çok yaygın hem de çok kolaydır fakat etkili başarılı bir sunum hazırlama dendiği zaman sunum yapacak kişinin yeteneği ortaya çıkar. Etkili sunum yapmak ödevlerinizi başarıyla sunmanızı, sunum yaptığınız kişileri etkilemenizi, çalışmalarınızı güzel bir şekilde yansıtmanızı sağlar. Bu yazıda etkili sunum nasıl hazırlanır? sorusunun yanıtını arayacağız.

1)KAYNAK TARAMASI YAPIN

 

Sunumunuzu hazırlamaya başlamadan önce, daha doğrusu sizden sunum istendiği andan itibaren internette gezerken veya gazete okurken işinize yarayabilecek yazı karikatür vs. toplayın. Örneğin 9gag mizahi olduğu kadar düşündürücü karikatürlerle de doludur. Dilerseniz arama kısmına konunuzu yazarak sadece konunuzla ilgili karikatürleri de tarayabilirsiniz.

2)GÖRSELLİK ÖNEMLİDİR!

 

Sunum yapacağınız kişilerin sıkılmaması için sade güzel bir tasarım önemlidir. Bilgisayarınızdaki ekran ve projeksiyondan yansıyan ekran bir değildir bunu hep göz önünde bulundurun. Power Point size pek çok tema sunuyor bunlardan birini seçebilir veya internette yer alan ücretli-ücretsiz temalardan birini seçebilirsiniz.

3)KİTAP SAYFASI GİBİ OLMASIN

 

Sunum yaparken en sık yapılan hatalardan biridir metin alınır olduğu gibi power point slaydına yapıştırılır. Ekran yazılarla doludur tıpkı bir kitap sayfası gibidir hatta bazı slaytlarda kitap sayfasından daha yoğun sayfa oluyor. Bundan kaçınmalısınız yazılarınız özet, anahtar kelime, ana hatlar şeklinde olmalıdır. Kitap sayfası gibi slayt hazırlayıp bir de baştan sona okursanız sunumunuz çok sıkıcı geçebilir.

4)YAZI TİPLERİ

 

Yazı tipleriniz tabii ki okunaklı olmalı fakat hem okunaklı hem de şık yüzlerce font(yazı tipi) bulabilirsiniz. Öncelikle Power Pointteki yazı tiplerine göz atın eğer beğenmezseniz veya diğer seçeneklere de bir göz atmalıyım derseniz internetten pek çok ücretsiz yazı tipi indirebilirsiniz. İnternetten indirip kullandığınız yazı tipi sunum yapacağınız bilgisayarda yoksa yazı tipiniz gözükmeyecektir bu nedenle ya font dosyanızı sunum yapacağınız bilgisayara kurmalısınız ya da yazı tipinizle hazırladığınız başlığı resim olarak kaydedip öyle kullanmalısınız.

5)BİTİRİŞE DİKKAT

Sunumunuzu yaratıcı bir şekilde bitirmeniz izleyicilerinizi etkileyecektir. Örneğin slaytların sonuna  retro bir şekilde “The End” yazısı iliştirebilirsiniz. Tabii bu benim verdiğim bir örnek bu konu üzerinde beyin fırtınası yaparak sunumunuzu başarılı bir şekilde bitirebilirsiniz.

6)SUNUM YAPARKEN

Beden dilinize dikkat etmelisiniz, hatta beden dili ile ilgili araştırma yaparak veya bu konuda uzman olan kişilerden eğitim alarak sunumunuza artı katabilirsiniz. Kıyafetinizi de sunumunuza uygun seçmelisiniz. Ses tonlamalarınızla da izleyicilerinizin dikkatlerini toplamasını sağlayabilirsiniz.

 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.