En İyi Blog Servisi Hangisi İnceledik!

Bloglar gittikçe yaygınlaşıyor, bloglar internette ilgiyle takip ediliyor. Bu da blog açmayı daha cazip hale getiriyor. İyi bir blog sahibi olabilmek için anlatacak çok şeyiniz olması gerek bu doğru fakat yazılarınızı, resimlerinizi paylaşacağınız iyi bir blog servisi de kullanmalısınız. Blog servisi veren pek çok web sitesi var fakat en iyisi, sizin ihtiyaçlarınıza en uygun olanı hangisi bunları inceleyeceğiz. Blogunuz için bir yer seçtikten sonra ileride değiştirmek zor olacaktır. Bu yüzden en baştan doğru kararı vermek gerekiyor.

1)BLOG COM

Bu blog servisi “isminiz.blog.com” şeklinde blog açmanıza izin veriyor,   bu oldukça büyük bir artı. Eğer isterseniz daha sonra kendi domaininizi(alan adı) alıp “isminiz.com” şeklinde de bu hizmeti kullanabilirsiniz. Blog Com seçtiğiniz kişileri de blogunuza yazar olarak atamanıza imkan veriyor ve Seo dostu alt yapısı ile size avantaj sağlıyor. Bahsettiğimiz blog hizmetinin dezavantajlarına gelirsek reklam yayınlayabilmek, kendi hazırladığınız temayı kullanmak için premium(ücretli) üye olmanız gerekiyor. Bu adresten kaydolarak bu blog servisini deneyebilirsiniz.

2) TRİPOD LYCOS

Tripod blog açmak için tercih edilebilecek servislerden biri. Ücretsiz üye olsanız dahi Zeeblio isimli site tasarım aracını kullanabiliyorsunuz. Fakat bu aracın tüm özelliklerini kullanabilmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Premium üye olmasanız dahi size genel destek sağlanıyor fakat telefon desteği için ücret ödeyerek bir üst paketi satın almanız gerekiyor. Tripod ‘un  sunduğu seçeneklere göz atmak için burayı tıklayabilirsiniz. Aynı adresten seçtiğiniz planın altındaki Şimdi Kayıt Ol(Sign Up Now!) butonunu tıklayarak Tripod’dan blogunuzu edinebilirsiniz.

3)LIVEJOURNAL

Livejournal diğer blog servislerine oranla daha az görselliğe sahip. Bu nedenle ilk başta biraz sıkıcı gelebilir fakat keşfettikçe ilgi çekici olmaya başlıyor. Örneğin blogunuza cep telefonuzundan yazı ekleyebiliyorsunuz . Blogunuza yazı eklerken çeşitli ruh hallerinden birini seçip yazıyı öyle gönderebiliyorsunuz. Livejournal üyeliğinizle Twitter hesabınızı ilişkilendirerek blogunuza gönderdiğiniz yazılarınız direkt Twitter’da paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Seo için sosyal medyanın önemi arttığı düşünüldüğünde kolaylık sağlayan başarılı bir uygulama. Livejournal premium üye olduğunuzda sizlere 600 den fazla hazır tema, kendi temanızı hazırlayabilme, blogunuzdaki livejournal reklamlarının kaldırılması gibi avantajlar sağlıyor. Bu adresten bir livejournal hesabı edinebilirsiniz. Son olarak Livejournal’in yavaş yavaş Türkçeleştirildiğini de eklemeliyim.

4)XANGA

Sloganı “Bloglama Topluluğu” olan bu site oldukça interaktif bir yapıya sahip. Ana sayfasında günün blogları yer alıyor. Yeteri kadar ilgi çekerse sizin  blogunuz da bu listede yayınlanabilir. Xanga blogunuzdaki ziyaretçilerin istatistiklerini kapsamlı bir şekilde size sunuyor, bu servisi kullanan diğer blogları  takip edebiliyor, tabii sizin de blogunuz takip edilebiliyor. Aktif olarak kullanılan bu takipleşme sistemi arama motorlarından, sosyal medayadan blogunuza gelecek ziyaretçilerin yanı sıra Xanga’dan da ziyaretçi edinmenizi sağlıyor. Bu servis size bir çok tema sunuyor ve bundan ücret istemiyor.Bu blog topluluğunun olumsuz yanı ise size çok fazla reklam göstermesi. Ayrıca blog yazdığınız alan da tasarım eksikliklerinden ve aşırı reklamdan dolayı karmaşık gözüküyor, dikkat dağıtıyor. Xanga’yı buradan kaydolarak kullanabilirsiniz

5)TYPEPAD(Ücretli)

Typepad en güzel arayüze sahip blog servislerinden biri. Bu servis ücretsiz değil fakat 14 gün ücretsiz deneme süresi var. Deneyip beğenirseniz sizlere sunduğu 3 plandan birini seçerek blogunuzu oluşturabilirsiniz. Paketleri kısaca tanıtmak gerekirse Plus(8.95/ay) paketinde kişiye özel teknik destek, kendi alan adını kullanabilme, ve sınırsız dosya kapasitesi sunuluyor. Unlimited(14.95/ay) paketinde bir önceki pakete ek olarak tasarımı tamamıyla kişiselleştirme imkanı, ve sınırsız blog oluşturma izni veriyor. Premium(29.95/ay) paketi ise en kapsamlısı, diğer paketlere ek olarak öncelikli teknik destek sağlanıyor. Typepad’i kullanmak için bu adresten kaydolabilirsiniz.

6)BLOGGER

Blogger blog açmak için en çok tercih edilen servislerden biri. Blogger’ın çok tercih edilmesinde ücretsiz olması, kullanımın kolay olması, Google’ın bir hizmeti olduğu için Google’da üst sıralara çıkmada avantaj(bu tartışılabilir)  gibi artılar etkili oluyor. Bloglamaya yeni başladıysanız büyük bir ihtimalle blogger tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verecektir. İsterseniz bir alan adı(domain) ile birlikte blogunuzu sonunda “.blogspot” uzantısı olmadan kullanabilirsiniz. Bu oldukça kolay yönetim panelinden direkt yapabiliyorsunuz(10$/yıl) daha sonra domaininizi başka bir yerde de (örneğin kendi hostinginizde) kullanabilirsiniz. Blogger blogunuza alan adı eklemede hiç bir ücret istemiyor bu ekonomik açıdan büyük bir avantaj zira bazı servisler domaininiz olsa bile blogunuzla beraber kullanmak için birleştirme ücreti istiyor. Blogger’ın dezavantajı ise sansüre uğrayabiliyor. Yani sansür uygulandığında Blogger’dan açılmış hiç bir bloga erişilemiyor. Bu da ciddi bir sorun, şu sıralar böyle bir sansür söz konusu değil. Adsense reklamlarınız da Blogger’da kolayca kullanılabiliyor ayrıca eklentiler ve temalarla da blogunuzu zenginleştirebilirsiniz internette oldukça bol ve güzel  ücretli/ücretsiz blogger teması mevcut. Blogger’ı kullanmak için bu adresten kaydolabilirsiniz (Bir Google hesabınız varsa Blogger’a ayrıca üye olmanıza gerek kalmıyor)

7)WEEBLY

Weebly’in kendi sitesinde yer alan bilgiye göre,  12 Milyon kişi&iş yeri bu servisi kullanıyor.  Weebly’in en güzel yanı tamamen ücretsiz olması, çoğu servis gibi  sizi ücretli üyeliğe zorlamaması. Bu blog açma sitesi, 100 den fazla kaliteli temayı ücretsiz olarak size sunuyor. Üstelik blogunuzda Weebly’in reklamını yayınlamanız da zorunlu değil. Blogunuzdaki yazı ve resimleri sürükleyip taşıyarak tasarımınızı yapabiliyorsunuz. Yazılarınıza “devamını oku” bağlantısı vermek için hiç uğraşmanıza gerek yok çünkü zaten bu özellik de Weebly’de hazır.  Bunlara ek olarak weebly’de isterseniz -ek ücret ödemeden- kendi alan adınızı kullanabiliyorsunuz ya da “isminiz.weebly.com” şeklinde bloglamaya başlayabiliyorsunuz. Bu blog açma servisi seo uyumlu yapısıyla size avantaj sağlıyor. Weebly’in ana sayfasındaki kayıt formunu doldurarak bu servisi kullanmaya başlayabilirsiniz.

8)WORDPRESS

WordPress en çok tercih edilen blog uygulamalarından biri, WordPress’i daha önce saydığımız servisler gibi internet üzerinden kaydolarak kullanabilir  ya da wordpress’i kendi hostinginize kurarak kullanabilirsiniz. Kendi hostinginizde kurmak ilk yönteme göre biraz daha zahmetlidir ama daha ucuzdur. İki seçeneği de inceleyelim;

WordPress’i İnternet Üzerinden Kullanmak

WordPress’i internet üzerinden ücretsiz kullanabiliyorsunuz fakat, bir çok özellik için ek ücret ödemeniz gerekiyor. Örneğin alan adınız var “isminiz.wordpress.com” yerine “isminiz.com” şeklinde kullanmak istiyorsunuz bunun için 13$ birleştirme(domain mapping) ücreti ödemelisiniz. Blogunuzda wordpressin reklamı yayınlanıyor ayrıca temanızı istediğiniz gibi düzenleyemiyorsunuz. WordPress’i internet üzerinden kullmanın elbette çeşitli avantajları var. Örneğin teknik bilginiz olmadan hiç bir ücret ödemeden bir blog açabiliyorsunuz. Bir bakıma başlangıç olarak iyi bir seçim diyebiliriz. Ayrıca wordpress seo uyumlu altyapısı ile blogunuza arama motorlarından bolca ziyaretçi gelmesine zemin hazırlıyor. Tabii sizin de seo konusunu araştırmanız gerekli. WordPress’i internet üzerinden kullanmak için buradan kaydolarak hiç bir ücret ödemeden bloglamaya başlayabilirsiniz.

WordPress’i Kendi Hostinginizde Kullanmak

Bir çok blogcu ve web sitesi sahibi bu yöntemi tercih ediyor. Blogunuzda WordPress reklamı yayınlanmıyor, binlerce tema ve eklenti ile blogunuza özellikler ekleyebiliyorsunuz ve eğer ilginiz varsa kendi temanızı kendiniz tasarlayıp kullanabiliyorsunuz. WordPress i bu şekilde kullanmak için bir hostinge ve bir alan adına sahip olmanız gerekiyor. Bunları dilediğiniz hosting firmasından alabilirsiniz fakat seçiminizi yaparken dikkatli olmalı doğru firmayla çalışmalısınız.Aksi taktirde siz her şeyi doğru, eksiksiz yapsanız dahi blogunuz açılmayabilir.Hosting ve alan adınızı edindikten sonra WordPressi ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. WordPress’i kendi hostinginizde nasıl kullanacağınız konusunda size yardımcı olabilecek makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

9)JUX

Jux oldukça iddialı arayüze sahip bir blog servisi. Bu ücretsiz hizmet blogunuzda ufak bir J harfi rozeti dışında reklam yayınlamıyor. Jux kişisel bir blog oluşturmak üzerine dizayn edilmiş. Örneğin yönetim panelinden o an nasıl hissettiğinizi yazdığınızda bunu direkt ana sayfaya gönderen eğlenceli bir araç var bir bakıma tweet göndermek gibi. Blogunuza fotoğraf, makale, slayt gösterileri ekleyebiliyorsunuz ya da blogunuzdaki bir araçla daha okunaklı “en ilginç 10 x” tarzı listeler hazırlayabiliyorsunuz. Jux’un ilginç özelliklerinden biri de yönetim panelinde sokak görüntüsü eklemek için bir yer olması. Bu blog servisinde de kendi alan adınızı kullanabiliyorsunuz yönetim panelinden baktığıma göre domain birleştirmek için ek ücret istemiyor. Kendi alan adınızı kullanmak istemiyorsanız Jux “isminiz.jux.com” şeklinde ücretsiz bir alan adı sunuyor. Bu blog servisine buradan kaydolabilirsiniz.

10)TUMBLR

Tumblr sade ve kullanışlı ara yüzü ile bloglamayı keyifli hale getiren blog servislerinden. Tumblr’da da fotoğraf, alıntı, bağlantı diyalog paylaşabiliyorsunuz, kişiselleştir bölümünden blogunuzun temasını, yazı ve link renklerini istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz ve  ”temalar” kısmından blogunuz için  bir çok ücretli/ücretsiz tema seçebiliyorsunuz. Tumblr diğer üyelerin oluşturduğu blogları takip etmenize ve onların da sizi takip etmesine imkan veriyor ki bu da sizin için daha çok ziyaretçi kazanma ve okunma imkanı demek. Tumblr’da diğer üyelerin blog yazılarını paylaşabiliyorsunuz ama özgün içerik girerek blogunuzu daha ileri taşıyabilirsiniz. Tumblr’a buradan kaydolarak blogunuzu oluşturabilirsiniz. Son olarak Tumblr’ın Türkçe olduğunu da eklemeliyim.

Yazarın Notu;

  • Hiçbir blog servis sağlayıcısı ile ilişkim yoktur, sıralama rastgele yapılmıştır.
  • Blog servisleri ile ilgili bilgiler kendi sitelerinden temin edilmiştir.
Bu yazı İnternet Dünyası kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.