E Dergi Nasıl Yapılır? E Dergi Hazırlama Rehberi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yazılı ürünler de internetten okunabilecek duruma geldi. E Dergi’ler belki de bunların en keyiflisi. E Dergi okumak eğlenceli peki ya kendi e dergimizi oluşturmak istiyorsak ne yapmalıyız? Bu yazıda kendi e dergimizi nasıl hazırlayabileceğimizi anlatacağım. Siz de bu yazıdaki yönergeleri takip ederek kendiniz veya blogunuz için bir e dergi hazırlayabilirsiniz.                                            1)İÇERİĞİNİZİ HAZIRLAYIN

İçeriğinizi Word’de hazırlayıp .doc olarak kaydetmelisiniz. Dikkat etmeniz gerekenler büyük ölçüde blog yazarken dikkat etmeniz gerekenlere benziyor ama kısaca belirtelim;

Görsel Kullanımı: E Derginizi hazırlarken görselleri iyi bir oranlama ile kullanmalısınız ne çok fazla resim ne de ansiklopedi gibi sadece yazı olsun. Yazınızla uyumlu görseller kullanmaya dikkat edin.

İçerik: Elbette e derginizin içeriği okuyucularınızı bilgilendirmelidir ama insanların internette genellikle boş vakitlerini değerlendirmek için dolaştıklarını unutmamalısınız. Keyifli bir içerik hazırlarsanız okuyucu sayınız artacaktır. Yazı tiplerini büyük tutmanız da okuyucuya kolaylık sağlayacaktır.

Konsept: E Derginize bir konsept belirleyin ve mümkün oldukça o konseptin dışına çıkmamaya özen gösterin. Bu derginize önemli bir artı puan katacaktır.

2) HAZIRLADIĞINIZ DOSYAYI PDF’YE ÇEVİRİN

Bir önceki adımda dergimizi .doc olarak kaydetmiştik şimdi bu dosyayı pdf’ye çevirmemiz gerekiyor. Bunu yapabileceğiniz çok sayıda ücretli-ücretsiz yazılım mevcut. Ben doPDF isimli programı kullandım isterseniz siz de bu ücretsiz programı indirebilir veya arama motorları yardımıyla alternatif bir prgram bulabilirsiniz. Dergimizi pdf ye çevirdikten sonra yayınlayabiliriz.

                                                     3)ONLİNE YAYINLAYIN

Derginizi internette yayınlamak için issuu com‘u kullanabilirsiniz.

1)issuu com’a kaydoluyoruz

2)Daha sonra hesabımıza giriş yapıyoruz, sağ üstte mavi kutucuk içinde yer alan upload‘ı tıklıyoruz,pdf formatındaki dergimizi buraya yüklüyoruz, formu doldurarak dergimizi yayınlıyoruz. (Formdaki ayarlardan “Sharing Options” tan yorumlama, oylama, indirme gibi özellikleri açıp kapatabiliyorsunuz)

3)E Dergimiz artık yayınlandI, blogunuzda sosyal medyada e derginizin linkini paylaşarak e derginizin okunmasını sağlayabilirsiniz.

                                    HAZIRLADIĞIM E DERGİ NASIL GÖZÜKECEK?

Elbette bu anlatımdan sonra e dergi hazırlarsak son hali nasıl olacak diye merak ediliyordur. Ben de bu soruya yanıt olması için issuu’dan seçtiğim e dergileri burada paylaşacağım. Sizin de e derginiz bu şekilde olacak;

Örnek E Dergi 1 (E Derginin üzerindeki “click to read” ı tıklayınız)

Örnek E Dergi 2

Örnek E Dergi 3

NOTLAR

  • Yukarıdaki anlattıklarım e dergi hazırlama yöntemlerinden sadece biridir, farklı programlar kullanrak da e dergi hazırlayanilirsiniz(Örneğin macromedia flash)
  • E Derginizin yeni sayılarını  belirlediğiniz aralıklarla çıkarırsanız bu e derginizine artı puan katacaktır.
  • Yazıda geçen program dergi internet sitesi ile ilgili bir bağım yoktur tamamen e dergi hazırlamak konusnda bilgilendirme amacı ile yazılmıştır.

SONUÇ: E Dergi hazırlamakla ilgili kafanıza takılanlar olursa hemen alttaki yorum formundan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bu yazı İnternet Dünyası kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.