Domain Hakkında Her Şey!

Alan adı en basit tabirle bir web sitesinin adresidir, google için google.com dur benim blogum için akifulutas.com dur peki bu kadar basit bir şey neden bir yazı konusu oldu? Çünkü domain biraz araştırıldığında domainle ilgili şirketlere varabilen, tarihçesi olan hatta bazen binlerece dolar ödenebilen bir kavram. Alan adları ile ilgili ilginç ve keyifli bir makale için yazımızın devamına göz atın.

DOMAİN NEDEN ÖNEMLİ?

Aslında domain eskisi kadar önemli değil en azından ben böyle düşünüyorum ve benim gibi düşünen pek çok internet kullanıcısı var. Arama motorları olmadan önce insanlar adres çubuğuna “tahmini adresler girerek” sitelere ulaşmaktaydı. Örneğin müzikle ilgili bir site için muzik.com/net/org yazıyordu veya kitaplarla ilgiliyse kitap.com/net/org yazarak şansını deniyordu. İnsanların tahmin edebileceği alan adları almak bu nedenle çok değerliydi kitapgezegenim.com/net/org yerine kitapoku.com/net/org yazıma ihtimali çok daha fazlaydı.

ARAMA MOTORLARI & DOMAİNLER

Arama motorları kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber domainin önemi azaldı. Domaine harcanan çaba, maddi kaynak seo’ya yani arama motorlarında üst sıralamaya çıkmaya harcanmaya başlandı. Bu önemliydi çünkü insanların büyük bir çoğunluğu arama motorlarında çıkan sonuçlardan 2. sayfasından sonrasına bakmıyordu. Konumuza dönecek olursak kitapgezegenim.com iyi bir seo çalışmasıyla kitapoku.com’un üzerine çıkabilir tabii arama motorları domainlerin önemini tamamen yok etmedi arama motorları sırlamasında kitap.com “kitap” aramasında kitapgezegenim.com dan daha avantajlı bir konuma sahiptir.

DOMAİN TİCARETİ

Bir konudaki alan adını kim alır? Elbette o konuda bir web sitesi açacak kurum veya kuruluş. Ama her zaman tam olarak böyle olmuyor. Günümüzde insanların ilgi duyacağı satın almak isteyeceği bir alan adını ilk olarak tescil edip daha sonra isteyenlere yüksek ücretlerden satmak gibi bir gelir elde etme yöntemi var. Bu yöntem legal, hatta bunu yapan şirketler var mesela siz bir alan adı tescil edeceksiniz abcdef.com gibi bir alan adı çok   farklı bir konuda fark yaratan bir ad değil bu alan adı dolu mu diye gün içinde 5-6 kez sorgulattınız. Sorguladığınız yer “bu domain çok sorgulanıyor demek ki kaliteli” diye düşünür ve sizden önce tescil eder satın almak istediğinizde domain ücreti olan 10$ dan satmaz elbette 40-50$ dolara belki de daha fazla bir ücretten sunar. Uzun süre (6 ay veya 1-2 yıl) teklif gelmeyince de bırakır. Bu nedenle alan adı alırken çok fazla sorgulamamakta yarar var.

DOMAİNLERE DAİR İLGİNÇ BİR NOT

Muzik.com kitap.com dergi.com gibi çok önemli alan adları şu an yüksek bir ücretten satılıyordur muhtemelen yıllardır içeriği olmadan durur bu domainler yani değerli olmasına değerli ama kullanılmıyor. Muhtemelen uzun yıllar böyle önemli değerli alan adları rafta durmaya devam edecek.

Bu yazı İnternet Dünyası kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.