Bir Birinden Yaratıcı Reklam Örnekleri


Reklamcılar artık sıradan reklamlardan sıkılmış/ fayda alamamış olacak ki ilginç  projelere yönelmişler. Alışılageldik reklamlardan insanlar bıkmış, ilgi göstermiyorken bu reklamları durup inceliyorlar olumlu-olumsuz tepki veriyorlar özetle, etki yaratıyor diyebiliriz. Reklamı sokakta bankta köprüde her yerde oranın doğal şartlarını da kullanarak yapıyorlar çok ucuza hazırlanabildiği gibi bazen de ciddi paralar harcıyorlar. Ülkemizde de bu keyifli ve görece  başarılı yöntem daha çok uygulanmalı.

1#Bu reklamda teyzemize biraz ayıp edilmiş, teyzenin kilosu tüm şehre sergilenmiş adeta, kilo sorunu olanları kızdıracak bir çalışma. Reklamın amacı tepki ve dikkat çekmekse başarılı diyebiliriz. Reklamın iyisi kötüsü olur mu ayrı bir yazının konusu, bir de kadının çantası bavulu onları da tartmış, siz siz olun böyle bi’ banka oturacaksınız ayakkabınızı montunuzu çıkarın bavulunuzu çantanızı da yere koyun, daha hafif çıkarsınız.

2#Sinüzit olmuş bir bireyin burnundan akan sıvıları sabun olarak kim kullanmak ister, el kaldırsın? Sıfır mı? Tahminim doğru, bu reklam da dikkat çekmek için hazırlanmış olmalı ayrıca maliyeti oldukça az görünüyor sabunluğun üzerine grip birinin fotoğrafını koy tamam, evde bile yapılabilir. Bu kadar az maliyetle bu kadar dikkat çekici bir reklam hazırlamak araştırılması gereken bir konu.

3#Uzay teması sevmek diye bişiy var, bazı insanlar galaksi yıldız, uzay kavramlarını çok sever böyle siyah arka plan olsun, ışıl ışıl yıldızlar olsun falan… Bu kapıda uzay severler için hazırlanmış şahsen uzay temasından pek hoşlanmasam da(soğuk geliyor) reklamı başarılı bulduğumu söylemeliyim. Kapı dönüyor yanlış  gezegenlerde belli bir eksenin etrafında dönüyor bu noktada çok iyi yakalamışlar bu espriyi. Maliyet konusuna gelince fazla harcama yaptıklarını düşünmüyorum, ama bir mağazanın binanın giriş kapısına reklam koymak biraz masraflı olmuş olabilir.

4# Şimdi kremlerden bahsedeceğim bir marka koltuğun yarısını pütürlü pütürlü yapıp diğer kısmını da ipek gibi yapmış, demek istiyor ki kremimizi kullanırsanız çok güzel yakışıklı olursunuz. Biraz maliyetli gibi reklam orada koca bir koltuk söz konusu çünkü afiş değil resim değil. Umarım o pürüzsüz yanını buruşturup kirletmezler yoksa reklam boşa gider sanırım etkili olduğu kadar riskli de bir çalışmaymış.

5# Klişe konusunda mastır yapmış bir filmin yaratıcı reklamından bahsediyoruz, 2012 filminin reklamı… Hayatımda bu kadar sıradan ve mantık hatalarıyla dolu bir film izlemedim(Cüneyt Arkın filmlerini daha gerçekçi ve estetik bulduğumu söylemeliyim) neyse tanıtım iyi olmuş en azından. Dikkat çekici ve farklı…

Akif Ulutaş

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.