Reklamlarınız Tıklansın; Reklamları Verimli Kullanma Rehberi!

Pek çok blog yazarı, web site sahibi sitelerinden para kazanmak istiyor. Suyun bile paralı olduğu bir dünyada bu son derece normal. Blogunuzdan para kazanmanın en yaygın yollarından biri de reklam yayınlamaktır. Ben de bu reklamları en verimli nasıl  yayınlayabilirsiniz onu inceleyeceğim. Elimden geldiğince reklamlarınızı daha başarılı yayınlamanız konusunda önerilerde bulunacağım. Eğer siz de reklamlarınızın size daha çok kazandırmasını istiyorsanız bu yazıya bir göz atmanızda fayda var.

1)KONTRASTA ÖNEM VERİN

Reklamınızın tıklanması için elbette belirgin olması gerekli bunu da kontrastla(zıtlık) sağlayabilirisiniz. Ama dikkat etmeniz gereken nokta reklamın çok fazla siteden bağımsız olmaması yani sırıtmamasıdır. Aşırı hareketli, değişik renklerdeki reklam okuyucuyu rahatsız eder, ve tıklama ihtimalini oldukça düşürür hatta bu yüzden ziyaretçiniz azalabilir. Reklamınız ne sayfada kaybolacak kadar soluk ne de okuyucuyu irite edecek kadar belirgin, olmalıdır, dengeyi tutturmak size kalıyor.

2)REKLAMINIZ YÜKLENSİN

Google’ın da ziyaretçilerinizin de, istatistik servisleri için de önemli bir değerdir. Elbette siteniz hızlı yüklenmeli tabii reklamlarınız da öyle, kimse uzun süren bir reklamı beklemez. Grafik programlarıyla görsellerin boyutunu düşürebilirsiniz, internette bu konuda size yardım eden pek çok makale bulabilirsiniz . Ek bir tavsiye olarak sitenizi sorgulamanıza yarayan araçlarla sitenizin açılış hızını değerlendirebilirsiniz.

                      3)HAREKETE GEÇİRİN

Yukarıdaki görselde -pek net olmasa da- sağdaki reklama dikkat çekiliyor, sağdaki reklamda “daha fazla bilgi için tıklayın”, “şimdi tıklayın” gibi bir ifade yer alıyor.  Reklamlarda sıkça kullanılan bu yöntemi siz de reklam için hazırladığınız görseller de kullanmalısınız.

         4)ANİMASYON EKLEYİN

Reklamınızın sayfada fark edilmesi için ona animasyonla hareket katabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var. Animasyonunuz çok büyük boyutlarda olmamalı yoksa sayfanın geç açılmasına, reklamın yüklenmemesine neden olabilir. Bir de örnek olarak verdiğim gif(animasyon) gibi sabit bir grafik kullanmak yerine üzerine gelindiğine parlayan, değişen bir grafik daha iyi olacaktır. Bu tür bir grafik yapmak için Macromedia Flash programını kullanabilirsiniz (bu konudaki en profesyonel programlardan biridir). Flash programında zorlanırsanız alternatif grafik programlarını inceleyebilir veya “on mouse over” kodlarını öğrenerek böyle bir çalışma yapabilirsiniz.

                  5)AVANTAJINIZI BELLİ EDİN

Yukarıdaki görsel aslında bu kavramı en iyi şekilde özetliyor. Reklamda 2 resimde de Photoshop tutorialleri(şablonları) var ama sağdakinde üsteki bant sayesinde “ücretsiz olduğu” bilgisi okuyucuya veriliyor. Eğer verdiğiniz bir hizmet, paylaştığınız program ücretsizse bunu vurgulayın aksi taktirde insanlar “buna para mı vereceğim” veya “şu an böyle bir şey satın alacak durumum yok” gibi düşünüp reklamınızı tıklamayabilir.

                                  6)İSTATİKLERİNİZİ İYİLEŞTİRİN

Öncelikle reklamlarınızdan kazanabilmeniz için, çok fazla olmasa da belli ve hedeflenmiş bir ziyaretçiniz olmalı. Bu konuda size en çok yardım edebilecek şeylerden biri de ziyaretçileri sitenize getiren arama sorgularını incelemektir. Gelen arama sorgularını inceleyin ve kendinize sorun ziyaretçiler gerçekten benim yazdığım konu ile ilgili mi arayarak gelmişler?, aradıklarını bulabilmişler mi? Bu bir sonraki yazılarınızda, siteniz için çalışmalarınızda katkıda bulunacaktır.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.