Banka Reklamları İncelemesi!

Banka reklamları reklamcılık sektöründe ilginç bir yere sahiptir. Banka reklamları sevimli, güven verici olmak zorundadır, kimse güven vermeyen bir banka ile çalışmak istemez. Bu nedenle pek çok reklam çalışması görüyoruz bazen diğerlerine benzer bazen de tamamen ilgisiz fakat kesin olan bir şey var üzerinde çok emek harcanmış!  Bu yazıda ilginç banka reklamlarını mercek altına alacağız;

Nostaljik bir reklam 1966 yılından. O yıllar için bakıldığında çok başarılı bir reklam diyebiliriz. Arının çalışkanlığı ve biriktirmesi özelliğinden faydalanmış. Reklam metni ise olumsuz bir dille kurgulanmış a yapmazsanız b olursunuz gibi. En üstte yer alan “İstikbal İçin” sözcük grubu da teşvik edici olarak kullanılmış.

Bu banka reklamını da kanımca hepiniz hatırladınız. Maalesef başarısız bulundu ve tepki çekti. Reklam esprisini toplumsal eşitlik, sınıf farklılığı üzerinden yaptı “benimle şunlar da eşit mi” gibi. Elbette reklam yapımcıları belli bir kesimi aşağılamayı istemiyordu, toplumsal eşitsizliği de vurgulamak istemiyordu fakat istemeden de olsa böyle algılandı.

Bu reklam da oldukça ilgi çekici. İlgi çekiciliğinin çok büyük bir ölçüde Cem Yılmaz’a borçlu. Reklam ilgi çekici izlemesi keyifli, güldürüyor da peki bankaya olumlu katkısı var mı? Bu sorunun yanıtını maalesef evet olarak yanıtlayamıyoruz, devamlı dans eden şakalar yapan şen şakrak bir tipleme eğlenceli olabilir fakat ne yazık ki “güvenilir” bir imaja sahip değil.

Bu reklam ise son zamanların en başarılılarından biri. Aslan güven ve gücün simgesi bu sebeple doğru bir seçim. Aslan çok da vahşi, korkunç gösterilmeyerek güven veren ve sevecen bir imaj çizilmiş.

Başarılı bulduğum bir diğer banka reklamı. Kırmızı renk güven verici ve saygı uyandıran bir renktir. Ayrıca banka kırmızı ve beyaz renklerle de milli duygulara sesleniyor. Sanatsal bir şey var, insanlar topluca hareket ediyorlar fakat bankanın önüne geçmiyor tüm bunlar bir sadelik algısı içinde yürüyor. Sadelik de bir fikri ön plana çıkarabilmek için çok başarılı bir seçenektir.

Bu banka da Osmanlı teması kullanarak ilgi çekici bir imza atmış. Belli bir tema etrafında dönmesi reklamın yaratıcı olmasını sağlıyor, günümüz konjonktüründe de Osmanlı seçimi uyumlu olmuş.

Bu yazı İnternet Dünyası kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.