Bu Gün 10 Kasım

Bugün 10 Kasım Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 74. yıl dönümü. Yurdun hemen her köşesinde Atatürk saygı ile anıldı. Atatürk kendisine düzenlenen bir suikast girişiminden sonra yaptığı açıklamada; “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” demiştir yine Atatürk başka bir konuşmasında “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir; benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir.” bu konuşmalardan çıkarılacak sonuç Atatürk’e olan görevimizi yerine getirmenin en büyük ölçütlerinden biri de atamızın fikirlerini, ilkelerini anlamak ve uygulamaktır. Yazının devamında 10 kasımla ilgili bilgiler bulabilirsiniz

       MATEM GÜNÜMÜZ 10 KASIM 1938

O günü daha iyi anlayabilmek için şimdi 10 Kasım 1938′e geri dönüyoruz, Atatürk’ün ölümü bütün ülkeyi şoka uğratmış ve hüzne boğmuştur. 10 Kasım’daki gazetelerin ilk sayfalarını inceleyelim.

Son Telgraf Gazetesi'nden

Ulus Gazetesi'nden

Ulus Gazetesi; "Kurucunu ve En Büyük Evladını Kaybettin"

 

Cumhuriyet Gazetesi: "Büyük Milli Matemimiz"

 

Cumhuriyet Gazetesi: "Gençlik Dün Sonsuz Teessürünü İzhar Etti"

Ulu Önder Atatürk'ün ölümü bütün dünyada yankı uyandırmıştır. Yabancı basın Atatürk'ün ölümüne duyduğu üzüntüyü dile getirmiş, Atatürk'ün dehasına ve fikirlerine olan hayranlıklarını ifade etmiştir.

 

Dünyaca ünlü dergilerden Time kapağında Atatürk'e yer vermiş.

Akşam Gazetesi; İstanbul'un Büyük Matemi

Tan Gazetesi; "Türk Gençliği Dün And İçti"

Tan Gazetesi; Atamız Gidiyor

Cumhuriyet Gazetesi; Atatürkümüzü Kaybettik

        ATATÜRK’Ü ANLAMAK

                    Atatürk hakkında pek çok şey söylenebilir böylesine büyük bir lideri kısaca anlatmak pek kolay değil ama yine de elimizden geldiğince anlatmaya çalışalım. Her şeyden önce Atatürk’ün çağın çok ilerisinde bir düşünürdü, o bir kişinin sadece ufku değil ufkun ötesini de görebilmesi gerektiğini söylemiştir. Özellikle Atatürk’ün döneminde neredeyse tüm dünya bir birine girmişti, bir çok anlaşma bunların yanında daha sonra ortaya çıkan gizli anlaşmalar da cabası. Böyle bir durumda doğru düşünebilmek, geleceği doğru kestirebilmek bir ulusun lideri için bir görevdi. Bu görev elbette başarılmalıydı fakat bu pek kolay değildi, Atatürk bu zor görevi başarıyla yerine getirdi, bu yüzden kendimize ait bağımsız bir ülkemiz var. Tabii Atatürk sadece bir düşünür değil bunları hayata geçiren bir uygulayıcıydı savaş meydanlarından, politikaya, politikadan, sanayi ve tarımdaki yenilikler çabalarla ülkemizin temellerini attı. Ulu Önderimiz bunların yanı sıra eğitim alanında da önemli yenilikler yaptı kendi yazdığı pek çok kitap vardır.

         Atatürk kendinden hem Türkiye’de hem de Dünya’da büyük bir hayranlık ve saygı ile bahsettirmiştir. Düşman ülkelerin liderleri dahi Atatürk’ten övgüyle bahsetmişlerdir. Bugün Atatürk’ü anlayabiliyor muyuz fikirlerini yaşatabiliyor muyuz o ayrı bir yazının konusu fakat bunu gerçekleştirmek her Türk vatandaşının görevidir. Atamızı 74. yılında saygı ve sevgi ile anıyor, fikirlerini sonsuza dek yaşatacağımıza, ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmak için bilimin ışığında yılmadan çalışacağımıza söz veriyoruz. Atam İzindeyiz…

 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.