Alexa Nedir Ne İşe Yarar? Alexa Rehberi

Alexa önemini gittikçe arttıran bir istatistik servisi, hatta pagerank’ın da önünde geçtiği söyleniyor. Biz de Alexa ne işe yarar, Alexa nasıl artılır? Neden Alexa sıralamamı iyileştirmeliyim? gibi soruların yanıtlarını bulabileceğiniz bir rehber hazırladık. Siz de bu rehberi inceleyerek Alexa hakkında bilgi edinebilir, bir blog veya web sitesi sahibiyseniz Alexa sıralamanızı düşürebilirsiniz. 

ALEXA NE İŞE YARAR?

Alexa bir istatistik servisidir, web sitenize verilen bir karnedir de demek mümkün. Alexa dünyada ve ülkenizde sıralama yapar. Alexa sitenize kaç kişinin link verdiğini hesaplar gerçi bu aracı sağlayan bir çok site var ama Alexa’nın gösterdiği rakam daha önemlidir. Buradan hangi sitelerin size link verdiğini öğrenebilirsiniz. Eğer sitenize verilen link sayısı çok azsa bunu kaliteli bir şekilde arttırmak için çabalamalısınız. Peki bu nasıl olacak o ayrı bir makalenin konusu ama “backlink nedir” diye araştırabilirsiniz :) . Alexa sitenize reklam almak için de önemlidir reklam verenler Alexa sıralamanıza bakarak size reklam verip vermeyeceğini belirleyebilir. Özetle Alexa web sitenizin diğer siteler arasındaki sıranızı belirler.

                                        ALEXA SIRALAMASI NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Alexa’dan bahsettikten sonra Alexa sıralamasını düşürmek için yapabileceklerinizden bahsedelim, siz de aşağıdaki tavsiyelere uyarak Alexa sıralamanızı iyileştirebilirsiniz.

1)Toolbarınızı Kullanın/Kullandırtın

Alexa ile sitenize özel Toolbar(araç çubuğu) oluşturabiliyorsunuz, bu araç çubuğunu ne kadar çok kişi kullanırsa sizin için o kadar iyi olur. Bu araç çubuğunu en azından kendi bilgisayarınıza kurun bu da avantaj sağlayacaktır size.

2)Alexa Aracını Sitenizde Yayınlayın

Alexa’ya  kaydolarak Alexa’nın siteniz hakkında bilgi veren widgeti(araç) sitenize eklemeniz size Alexa sıralaması anlamında artı katacaktır.

3)Sitenizi Güncel Tutun

Sitenizi güncel tutmak hem okuyucularınızın hem arama motorlarının hoşuna gidiyor. Elbette bu Alexa için de bir artı. Sitenizi güncel tutmak Alexa sıralamanızı düşürmenize katkıda bulunacaktır.

4)Alexa’da Yorum Alın

                                                               

Alexa’da siteler hakkında bilgi verilirken kullanıcı yorumlarının yayınlandığı bir bölüm de var. Sizin sitenizin bu bölümü boş olmasın, ziyaretçilerinizden, arkadaşlarınızdan alexa’da siteniz hakkında yorum yapmalarını isteyin.

5)Kaliteli İçerik Ekleyin

Sitenize kaliteli içerik eklediğinizde Alexa sıralamanız düşecektir. Peki nedir kaliteli içerik? Elbette bu göreceli bir kavram ben bana göre tanımını yapayım; Kaliteli içerik okuyucunun okumaktan keyif aldığı, bilgilendiği, bunun gibi benzer yazılar okumak isteyeceği yazıdır. Okuyucu bu yazıyı yer imlerine eklemek, sosyal medyada paylaşmak isteyecektir. Tabii ki yazdıkça yazım tarzınız iyileşecek fakat emek harcamak da çok önemli.

6)Sosyal Medya’da Paylaşın

Yazdıklarınızı sosyal medyada paylaşmanız size hit kazandıracağı gibi Alexa sıralamanızı düşürmenize de yardım eder. Sosyal medya hesabı kullanmıyor olabilirsiniz o zaman hemen web siteniz için bir tane açın!

7)Alexa Hakkında Yazın

Alexa hakkında izlenimlerinizi, fikirlerinizi tavsiyelerinizi konu alan bir yazı yazmanız. Sitenizin Alexa sıralamasını düşürmesine yardım eder.

8)Ziyaretçinizi Arttırın

Ziyaretçi sayınızın artması Alexa sıralamanızı düşürecektir. Ziyaretçi sayınızı arttırmak, için sosyal medyadan, link değişimlerinden, reklamlardan, arama motorlarından faydalanabilirsiniz. Ziyaretçi sayınızın artması oldukça uzun sürebilir bu süreçte çok sabırlı olmalısınız.

SON OLARAK; Eğer sitenize reklam almak istiyorsanız Alexa’yı dikkate almalısınız. Bu yazıda Alexa sıralamanızı iyileştirebilmeniz için öneriler hazırladım, faydalı olması dileğiyle. Siz de Alexa ile ilgili düşüncelerinizi hemen aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Bu yazı İnternet Dünyası kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.