Açık Kaynak Nedir? Açık Kaynak Felsefesi

Açık Kaynak ya da ingilizcesi ile Open Source hem bir yazılım çeşidi hem de bir felsefedir. Açık kaynağın ne olduğunu kendimce özetleyecek olursam “çıkar amacı gütmeyen proje” denebilir. Örneğin Mozilla Firefox, Wikipedi açık kaynak felsefesi ile çalışır programcısı veya hazırlayan kişi programa herkesin kendinden bir şeyler katabilmesini sağlar ve ücretsizdir. Açık kaynak yazılımlar telif ve lisans hakları konusunda daha esnektir, yazının devamında açık kaynak yazılımlara ve açık kaynak felsefesine göz atacağız;

                  AÇIK KAYNAKLI PROGRAMLAR NELER?

Bir işletim sistemi olan Linux ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Linux’un pek çok destek sitesi, programlarını indirebileceğiniz pek çok site vardır.  Mozilla Firefox yazının başında bahsettiğim gibi ücretsiz açık kaynaklı bir tarayıcıdır. Gimp ise photoshop alternatifi  başarılı bir programdır Photoshop’a oranla kullanımın daha pratik ve kolay olduğunu söylemeliyim yine Photoshop’ta olduğu gibi Gimp araçları bulabileceğiniz destek alabileceğiniz pek çok site mevcuttur.  Open Office org ise ofis programlarının ücretsiz versiyonudur hemen hemen ücretlisinde olan tüm özelliklere sahiptir diyebilirim. Notepad++ ise çeşitli kodları düzenlemenize imkan tanıyam bildiğimiz not defterinin ücretsiz bir alternatifidir.

Joomla ise çok tercih edilen açık kaynaklı ücretsiz bir içerik yönetim sistemidir.(content managment system) yine bu türde Drupal, Mambo gibi yazılımları bulabilirsiniz. WordPress’ te dünyada en çok tercih edilen blog yazılımlarından biridir ve WordPress’te bir açık kaynak kodludur.

    AÇIK KAYNAKLI YAZILIMLARIN AVANTAJLARI

Bart Simpson Yukarıdaki karikatürde “Açık kaynak iyidir, benimseyeceğim” yazıyor.

1) Ücretsiz olması, bu avantajı açıklamama gerek yok zaten.

2)Kaliteli olması, açık kaynak yazılımlar genellikle üzerinde çok çalışılan birlikte geliştirilen yazılımlardır.

3)Özgür olması. Programı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

4)Destek. Açık kaynak yazılımlar hakkında çok geniş kitlelerden yardım isteyebilirsiniz çünkü açık kaynak kodlu programlar zaten bir çok kişi tarafından geliştirilen yazılımlardır.

Not: Yazı derleme yaparak hazırlanmıştır, hatalar eksik bırakılan kısımlar olabilir…

Bu yazı İnternet Dünyası kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.