Bugün 1 Mayıs; 1 Mayıs Karikatürleri!

1 Mayıs ülkemizde de dünyada da sıradan bir gün değildir. 1 Mayıs işçiler, işçi haklarını savunanlar açısından oldukça önem arz eder. İşçi bayramı ülkemizde ise çoğu zaman şiddet sahnelerini içerir. Bunun bir çok nedeni var elbette ama şimdi onlara değinmeyelim. 1 Mayıs, işçi bayramı ve işçi hakları ile ilgili karikatürler seçtim. Mizahi değeri yüksek olduğu kadar anlamlı da olan bu 1 mayıs karikatürlerini beğeneceğinizi umuyorum;

1 Mayıs ve İşçi Hakları ile ilgili Karikatürler

Bu karikatürde; takvimden 30 Nisan’dan sonra 1 Mayıs’ın gelmesinden faydalanılmış. 30 Nisan bir kelepçe olarak resmedilmiş. Sıkılı yumruklar, kırmızı arka plan ise işçi bayramı temasına uygun.

“İşçi ve iş veren arasındaki fark” yazıyor karikatürde. Bu karikatürde detaylar o kadar başarılı ki ilk bakışımda bu iki görsel zaten aynı demiştim. Dikkatli bakıldığında ise birinde çuval taşıyan bir işçi ile kocaman göbeği olan bir patron görünüyor.

Bu da iş bölümü ile ilgili çok başarılı bir karikatür. İşçi dışında kimsenin çaba harcamadığı vurgulanmış.

Bu karikatür de işçilerin içinde bulunduğu zor ekonomik koşulları kara mizah ile vurgulamış.

Bu karikatürde her şey bilimsel olarak açıklanmış. İşçi hakları küme dışında…

Bu karikatür 1 mayıs işçi bayramını sevimli bir şekilde işlemiş.

Bu karikatür en başarılı bulduğum eserlerden biri. İroni sanatı harika bir şekilde işlenmiş. İşçiler pek güvenli şartlarda çalışmıyor gibi…

Bu karikatürde ise önceki karikatürlerin aksine işçiler eleştirilmiş.

Bu karikatür de “karikatür sanatı” açısından en başarılı bulduğum karikatürlerden. Sadece kara kalem kullanarak hazırlanmış olması da bir artı. İşçilerin ne zor şartlarda çalıştığı, can güvenliklerinin dahi bulunmadığı çarpıcı bir şekilde vurgulanmıştır.

Bu da İşçi Bayramı ile ilgili değil de işçilerle ilgili sadece mizahi amaçla hazırlanmış bir karikatür.

Bu karikatürde de 1 Mayıs flamasının çubuğu kapitalist sistemin çarklarını bozacak şekilde resmedilerek başarılı bir çalışma hazırlanmış.

Bu karikatür de işçi işveren ilişkisindeki “ilginç noktaları” incelenmiş.

1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili karikatürleri bir araya getirerek keyifli ve mizahi bir yazı hazırlamayı amaçladık. Umarım beğenirsiniz.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.